Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej

Transmisja

Kolejność egzekucji z rękojmi utraconej przez nabywcę P 59/07

27 maja 2008 r. o godz. 14.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Sądu Rejonowego w Bochni Wydział I Cywilny dotyczące kolejności egzekucji z rękojmi utraconej przez nabywcę.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 969 § 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku - Kodeks postępowania cywilnego z art. 2 w związku z art. 64 ust. 1 i 2 oraz z art. 45 ust. 1 Konstytucji a także z art. 6 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i podstawowych Wolności sporządzonej w Rzymie w dniu 4 listopada 1950 roku.

Z wniosków czterech wierzycieli przeciwko Piotrowi C. wszczęto postępowanie egzekucyjne. Wierzyciele skierowali egzekucję do nieruchomości stanowiącej jego własność. Po licytacji nabywczynią nieruchomości została Krystyna C. Jednak wobec niewypełnienia warunków licytacyjnych, prawomocnym postanowieniem sądu utraciła wpłaconą rękojmię, a skutki udzielenia na jej rzecz przybicia wygasły. Z rękojmi pokryte zostały koszty licytacji poniesione przez wierzycieli a pozostałą kwotę stanowi dochód Skarbu Państwa. Sąd zastosował kwestionowany przepis, w myśl którego z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą, a resztę przelewa się na dochód Skarbu Państwa. Zdaniem sądu przejęcie przez państwo kwoty uzyskanej z egzekucji przy braku zaspokojenia wierzycieli jest rażąco sprzeczne z ideą sprawiedliwości i nie zapewnia należytej ochrony praw majątkowych egzekwującym wierzycielom. Skarb Państwa zawłaszcza sumę uzyskaną w wyniku postępowania egzekucyjnego, a przynajmniej większą część takiej sumy i to w sytuacji gdy wierzyciele, którzy wszczęli egzekucję na swój koszt i ryzyko, otrzymują zaledwie zwrot kosztów sprzedaży licytacyjnej. Skarb Państwa odnosi tu korzyść majątkową, której zasadność w obliczu nie zaspokojonych wierzytelności osób prowadzących egzekucję budzi uzasadnione wątpliwości.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Bohdan Zdziennicki, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Ewa Łętowska.