Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej

Transmisja

Dostęp do zawodu diagnosty laboratoryjnego K 17/04

23 czerwca o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczący dostępu lekarzy do zawodu diagnosty laboratoryjnego.

Trybunał orzeknie w sprawie zgodności art. 7 i art. 10a ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 28 sierpnia 2003 roku o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz o zmianie innych ustaw z art. 2, art. 31 ust. 3, art. 32 oraz art. 65 ust. 1 Konstytucji.

Ustawą z 28 sierpnia 2003 r. wprowadzono do ustawy o diagnostyce laboratoryjnej zmiany przepisów dotyczące zasad dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego. Zdaniem wnioskodawcy obowiązująca regulacja uniemożliwia lekarzom ubieganie się o wpis na listę diagnostów laboratoryjnych. Prawo do wykonywania tego zawodu mają tylko lekarze, którzy wykonują zawód w laboratorium, uzyskali tytuł magistra w ramach wyższych medycznych studiów lekarskich oraz do dnia wejścia w życie zmienionej ustawy uzyskali specjalizację I lub II stopnia w dziedzinie mającej zastosowanie w diagnostyce lekarskiej. Dostęp do tego zawodu jest więc tylko pozorny, bo lekarze nie są w stanie spełnić wymaganych kryteriów. Zdaniem wnioskodawcy obecnie nie ma lekarzy, którzy pracowaliby w laboratoriach, a także w czasie studiów medycznych nie uzyskuje się tytułu magistra. W przypadku zaś wymogu uzyskania specjalizacji do dnia wejścia w życie ustawy, to zamyka on drogę do tego zawodu lekarzom, którzy specjalizację uzyskali lub uzyskają po wejściu w życie ustawy nowelizującej. Zaskarżone przepisy godzą więc w prawo do wolności wykonywania zawodu (art. 65 Konstytucji), nie mieszczą się w katalogu dopuszczalności ograniczeń w korzystaniu z praw i wolności (art. 31 Konstytucji). Wprowadzanie kryteriów niemożliwych do spełnienia dla określonego kręgu adresatów nie jest zgodne z zasadą ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa (art.2 Konstytucji). Dyskryminacja lekarzy w dostępie do zawodu narusza też zasadę równości (art. 32 Konstytucji).

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Jerzy Ciemniewski a sprawozdawcą będzie sędzia TK Teresa Dębowska-Romanowska.