Premia gwarancyjna
Kwestionowane przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 7 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania premii gwarancyjnej, a także jej zwrotu oraz trybu rozliczeń z bankami z tytułu refundacji wypłaconych premii są zgodne z Konstytucją.
27 czerwca 2006 r. o godz. 9.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Tomasza W. dotyczącą premii gwarancyjnej.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania premii gwarancyjnej, a także jej zwrotu oraz trybu rozliczeń z bankami z tytułu refundacji wypłaconych premii, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 października 2001 r. jest zgodny z art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 8 ust. 1 Konstytucji.
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego nie znajduje uzasadnienia domaganie się - przy udzielaniu premii gwarancyjnej - zrównania skutków czynności polegającej na nabyciu w drodze zakupu lub zamiany własności lokalu mieszkalnego ze skutkami nabycia części ułamkowej tego prawa. O ile nie sposób zaprzeczyć, że nabycie własności całego lokalu zawsze służy zaspokojeniu określonych potrzeb mieszkaniowych nabywcy, to twierdzenia tego nie da się odnieść do każdego nabycia części ułamkowej takiego prawa. W szczególności zakup 7/100 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (jak w przypadku skarżącego) nie może być traktowany jako zaspokojenie tych potrzeb.
Rozprawie przewodniczył sędzia TK Bohdan Zdziennicki, a sprawozdawcą był sędzia TK Marian Grzybowski.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: Rzeczpospolita, Nr 149, 28. 06. 06 r. Jolanta Kroner, Michał Kosiarski: Komu premia gwarancyjna. Gazeta Prawna, Nr 124, 28. 06. 2006 r. Agnieszka Wyszomirska. Współwłaściciele mieszkań nie skorzystają. |