Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej

Transmisja

Koszty sądowe P 15/05

Przyznanie jednej ze stron procesu (wierzycielowi) zwolnienia z obowiązku uiszczania opłaty sądowej jest zgodne z Konstytucją.

12 grudnia 2006 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Wydział VIII Gospodarczy dotyczące kosztów sądowych.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 10 pkt 9 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest zgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego najwłaściwszym miejscem regulacji odstępstwa od zasady obowiązku uiszczenia wpisu od pozwu każdego podmiotu inicjującego postępowanie przed sądem, jest regulacja przewidująca tę zasadę, czyli ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dokonanie w tym zakresie nowelizacji ustawy z 1967 r., nie może więc budzić zastrzeżeń natury konstytucyjnej. Także użycie w kwestionowanym przepisie pojęcia "powództwo", zamiast prawidłowego w tym wypadku pojęcia "pozew", nie powoduje aż takiej niejasności przepisu, która uzasadniałaby stwierdzenie niezgodności z Konstytucją. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, zasadniczy cel ustawy - likwidacja szkodliwych dla gospodarki zatorów płatniczych - usprawiedliwia wprowadzenie mechanizmów ułatwiających sądowe dochodzenie roszczeń. Przyznanie jednej ze stron procesu (wierzycielowi) zwolnienia z obowiązku uiszczania opłaty sądowej, usprawiedliwione jest szczególną sytuacją tej grupy podmiotów w obrocie gospodarczym.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Marian Grzybowski, a sprawozdawcą był sędzia TK Jerzy Ciemniewski.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Prasa:
Rzeczpospolita, Nr 290,  13. 12. 06 r.
Wsparcie dla borykających się z zatorami płatniczymi. j. k.
Gazeta Prawna, Nr 242,  13.12. 2006 r.
Arkadiusz Jaraszek: Zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku.