Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej

Transmisja

Kara administracyjna dla poszczególnych podmiotów zobowiązanych do tworzenia sieci recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. P 8/10

9 lipca 2012 r. o godz. 8.30 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczące kary administracyjnej dla poszczególnych podmiotów zobowiązanych do tworzenia sieci recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności:
- art.  14 ust.  1, 2, 3 i 4 ustawy z  dnia 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, w jego brzmieniu sprzed zmiany dokonanej ustawą o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, w zakresie w jakim nie różnicuje przy wymiarze kary administracyjnej sytuacji podmiotów zobowiązanych do tworzenia sieci z uwagi na stopień dokonanego pokrycia siecią terytorium kraju z art. 2 konstytucji, 
- art. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji w zakresie w jakim nakazuje stosować do obliczania opłaty za brak sieci w 2006 roku art. 14 ust. 1, 2, 3 i 4 w jego pierwotnym brzmieniu nadanym ustawą z dnia 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji z art. 2 konstytucji.

Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, nałożyła na podmioty wprowadzające do obrotu pojazdy obowiązek zapewnienia sieci zbierania pojazdów obejmującej terytorium całego kraju. Sieć ta powinna być tak zorganizowana, aby zapewnić właścicielowi możliwość oddania pojazdu wycofanego z eksploatacji do punktu zbierania pojazdów lub stacji demontażu. Art.  14 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji wprowadza sankcje za niewykonanie obowiązku zapewnienia sieci zbierania pojazdów.

W ocenie sądu pytającego wynikająca z kwestionowanego przepisu regulacja polegająca na nakładaniu takiej samej kary administracyjnej na podmiot zobowiązany do stworzenia sieci recyklingu, który w ogóle nie stworzył sieci lub stworzył ją w małym stopniu oraz na podmiot, który stworzył sieć, która tylko w niewielkim stopniu nie pokrywa całości terytorium kraju jest niezgodna z konstytucją. Taka konstrukcja powoduje, że podmiot który nie podjął żadnych działań mających na celu stworzenie sieci recyklingu pojazdów wycofanych z użycia jest w lepszej sytuacji od podmiotu, który działanie takie podjął. Rozwiązanie takie jest niesprawiedliwe i narusza konstytucyjną zasadę proporcjonalności - podkreśla sąd pytający.

Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz, sprawozdawcą będzie sędzia TK Mirosław Granat.