Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej

Transmisja

Działanie władzy publicznej - wynagrodzenie za szkodę SK 77/06

Brak odpowiedniego postępowania umożliwiającego stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia niekończącego postępowania w sprawie jest niezgodne z konstytucją.

1 kwietnia 2008 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Małgorzaty K. dotyczącą działania władzy publicznej (wynagrodzenie za szkodę).

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 4241 § 1 i 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego w części obejmującej słowa "kończącego postępowanie w sprawie", jest niezgodny z art. 32 ust. 1 i art. 77 ust. 1 i 2 Konstytucji.

Prawomocne orzeczenie, które nie kończy postępowania w sprawie może naruszać prawa strony i prowadzić do powstania szkody niezależnej od treści orzeczenia kończącego postępowanie. W takich wypadkach wobec braku odpowiedniego postępowania umożliwiającego stwierdzenie niezgodności z prawem takiego orzeczenia, strona nie będzie mogła dochodzić odpowiedniego odszkodowania od Skarbu Państwa. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że takie unormowanie narusza istotę prawa do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działania organów władzy publicznej. Zaskarżony przepis zamyka także drogę dochodzenia prawa do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez prawomocne orzeczenie sądowe nie kończące postępowania w sprawie. Zdaniem Trybunału fakt, że prawomocne orzeczenie nie kończy postępowania w sprawie nie uzasadnia zróżnicowania polegającego na całkowitym wyłączeniu możliwości dochodzenia wynagrodzenia szkód wyrządzonych przez wszelkie prawomocne orzeczenia nie kończące postępowania. Takie zróżnicowanie nie pozostaje w racjonalnym związku z celem i treścią regulacji ani nie znajduje oparcia w zasadach konstytucyjnych.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Wojciech Hermeliński, a sprawozdawcą był wiceprezes TK Janusz Niemcewicz.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Prasa:
Gazeta Prawna, 65, 2. 04. 08 r.
Katarzyna Rychter: Nie można ograniczać prawa do odszkodowania.
Dziennik, 78, 2. 04. 08 r.
Żaneta Semprich: TK: Jest szkoda, musi być odszkodowanie.