Sporządzanie planów urządzenia lasów K 29/06
Pozbawienie dostępu do rynku usług podmiotów gospodarczych, które spełniają określone warunki i mogą ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie sporządzania planów urządzania lasu jest niezgodne z Konstytucją.
26 marca 2007 r. o godz. 12.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący sporządzenia planu urządzenia lasu.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 21a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach jest niezgodny z art. 20, art. 22 i art. 32 Konstytucji.
Ustawodawca w celu osiągnięcia odpowiedniej jakości planów urządzenia lasu wprowadził istotne ograniczenia wolności działalności gospodarczej polegające na konieczności uzyskania zezwolenia na wykonywanie planów urządzenia lasu i wymogu zatwierdzenia ich przez ministra. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego proces planowania urządzenia lasu został poddany tak daleko idącej kontroli administracyjnej, iż nie istnieje konieczność sięgania po najdalej idący środek, jakim jest przyznanie przedsiębiorstwu państwowemu - Biuru Urządzania lasu i Geodezji Leśnej - monopolu na sporządzenia planów dla lasów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych. Jest to niezgodne z Konstytucją, gdyż narusza zasadę proporcjonalności ograniczenia działalności gospodarczej. Ponadto Trybunal stwierdził, że pozbawienie przez ustawodawcę innych podmiotów gospodarczych, które spełniają określone warunki i mogą ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie sporządzania planów dostępu do rynku usług ma charakter dyskryminacyjny.
Rozprawie przewodniczył sędzia TK Wojciech Hermeliński, a sprawozdawcą był sędzia TK Marek Mazurkiewicz.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: Rzeczpospolita, Nr 73, 27. 03. 07 r. Michał Kosiarski: Trybunał Konstytucyjny likwiduje monopol. Gazeta Prawna, Nr 61, 27.03.07 r. Katarzyna Rychter: Przełamany monopol na plan urządzania lasów. |