Prawo do nieodpłatnego nabycia akcji SK 9/05
Kwestionowane przepisy dotyczące prawa do nieodpłatnego nabycia akcji przez określone osoby nie naruszają konstytucji.
27 marca 2007 r. o godz. 10. 00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Dariusza G. dotyczącą prawa do nieodpłatnego nabycia akcji.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 2 pkt 5 lit. a, b i d ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji jest zgodny z art. 32 w związku z art. 64 ust. 1 Konstytucji.
(link do sentencji w całości pod komunikatem)
Zdaniem Trybunału ustawodawca dążył w szczególności do zapewnienia nabycia akcji osobom zatrudnionym w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji. Prawo do nieodpłatnego nabycia akcji prywatyzowanego przedsiębiorstwa państwowego służyć miało przede wszystkim realizacji idei akcjonariatu pracowniczego. Podstawowym kryterium nieodpłatnego nabycia akcji było pozostawanie w trwałym stosunku pracy z prywatyzowanym przedsiębiorstwem w momencie jego komercjalizacji. Prawo do nabycia akcji zostało przyznane określonym kategoriom obywateli zasadnie wyróżnionym ze względu na posiadanie przez nich pewnych cech wspólnych, ściśle określonych w ustawie. Trybunał nie dopatrzył się naruszenia Konstytucji przez kwestionowane przepisy.
Rozprawie przewodniczył sędzia TK Marek Kotlinowski, a sprawozdawcą był sędzia TK Adam Jamróz .
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: Rzeczpospolita, Nr 74, 28. 03. 07 r. Michał Kosiarski: Pracował zbyt krótko, aby dostać akcje. Gazeta Prawna, Nr 62, 28.03.07 r. Katarzyna Rychter: Nieodpłatne nabycie akcji tylko dla określonych pracowników prywatyzowanych przedsiębiorstw. |