Uznanie dziecka SK 61/06
Prawo rodziców do ustalenia rodzicielstwa obejmuje również dziecko zmarłe.
16 lipca 2007 r. o godz. 12. 00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Mariusza K. dotyczącą uznania dziecka.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 76 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy jest niezgodny z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 oraz w związku z art. 18 Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 51 ust. 4 Konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że konstytucyjna ochrona rodzicielstwa wymaga nie tylko odpowiednich rozwiązań prawodawczych dotyczących relacji między rodzicami i ich dzieckiem, ale może także wymagać odpowiednich rozwiązań prawodawczych na wypadek śmierci dziecka. Ochrona ta powinna szanować uczucia rodziców i uwzględniać ich potrzebę ustalenia rodzicielstwa dziecka, w sytuacji gdy nie było to możliwe przed jego śmiercią. Prawo rodziców do ustalenia rodzicielstwa obejmuje również dziecko zmarłe, pomimo że ustalenie nie doprowadzi do ukształtowania się więzi rodzinnej z dzieckiem. Tymczasem zaskarżony przepis uniemożliwia ustalenie rodzicielstwa w tej sytuacji. Zdaniem Trybunału nie tylko narusza przez to sferę osobistych i emocjonalnych odczuć rodziców, ale przede wszystkim konstytucyjne prawo do ochrony rodzicielstwa.
Rozprawie przewodniczyła sędzia TK Ewa Łętowska, a sprawozdawcą był wiceprezes TK Janusz Niemcewicz.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: Dziennik, 165, 17.07. 07. r. Katarzyna Bartman: Kodeks Rodzinny musi być zmieniony. Rzeczpospolita, 165, 17.07. 07. r. Jolanta Kroner: Ojciec może uznać zmarłe dziecko. Gazeta Wyborcza: 165, 17.07. 07. r. Ojciec zawsze może uznać dziecko. PAP. |