Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego P 21/06

Kwestionowane przepisy dotyczące dziedziczenia gospodarstwa rolnego naruszają konstytucję.

5 września 2007 r. o godz. 12.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne II Wydziału Cywilno-Odwoławczego Sądu Okręgowego w Poznaniu dotyczące dziedziczenia gospodarstwa rolnego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. LV, art. LVI i art. LVIII ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Przepisy wprowadzające kodeks cywilny w zakresie, w jakim odnoszą się do spraw spadkowych, w których wydanie orzeczenia następuje od 14 lutego 2001 r., czyli od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 stycznia 2001 r. (sygn. P 4/99) w Dzienniku Ustaw, są niezgodne z art. 2 oraz z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 3 Konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowane przepisy rażąco nierówno traktują spadkobierców. Nie gwarantują ani niepodzielności gospodarstwa rolnego, ani objęcia go przez jedną osobę najbardziej do tego zawodowo i fachowo przygotowaną. Przyjęta regulacja bez dostatecznego uzasadnienia pozbawia równej ochrony spadkobierców dziedziczących z ustawy na zasadach ogólnych. Podział majątku spadkowego na gospodarstwo rolne i inne składniki już na etapie nabycia spadku prowadzi do nierównego traktowania pod względem majątkowym spadkobierców. Zawężenie kręgu spadkobierców ustawowych dziedziczących gospodarstwo rolne spowodowało rozszerzenie sytuacji, w których gospodarstwo rolne dziedziczy z mocy ustawy Skarb Państwa.

Wyrok Trybunału oznacza, że od 14 lutego 2001 r. wskazane w wyroku przepisy nie mogą być już stosowane, nawet gdyby za ich stosowaniem przemawiały przepisy przejściowe. Jednocześnie nie jest możliwe ponowne orzekanie (w związku z niniejszym wyrokiem TK) w sprawie spadkowej zakończonej postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, wydanym w oparciu o kwestionowane przepisy przed 14 lutego 2001 r. Trybunał Konstytucyjny ma świadomość, że wyrok może powodować kolejną ingerencję w ukształtowane stosunki prawne - te, które tak jak w sprawie, w związku z którą przedstawiono pytanie prawne, były modyfikowane już po 14 lutego 2001 r. Trybunał Konstytucyjny nie ma innych instrumentów prawnych, które pozwoliłyby na usunięcie skutków obowiązywania przedkonstytucyjnych regulacji nieodpowiadających standardowi demokratycznego państwa prawa. Takimi instrumentami dysponuje ustawodawca.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Jerzy Ciemniewski, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Ewa Łętowska.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.