Postępowanie sądowe SK 21/05
Obowiązujące przepisy dotyczące terminów do dokonania poszczególnych czynności procesowych nie mogą uniemożliwiać korzystania przez stronę z jej uprawnień.
12 września 2006 r. o godz. 9.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Marek J. dotyczącą postępowania przed sądem administracyjnym.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 221 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi jest zgodny z art. 2, art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 oraz art. 176 Konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ustawa musi uregulować instytucję zwolnienia z kosztów sądowych w taki sposób, aby złożenie wniosku i jego rozpatrzenie nie utrudniało stronom korzystania z pozostałych uprawnień w postępowaniu sądowym, w szczególności nie pociągało za sobą negatywnych następstw procesowych. W razie złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy, strona powinna mieć możliwość skutecznego wniesienia pisma procesowego po rozpatrzeniu tego wniosku, a obowiązujące przepisy dotyczące terminów do dokonania poszczególnych czynności procesowych nie mogą uniemożliwiać korzystania przez stronę z jej uprawnień. Zdaniem Trybunału sądy administracyjne w razie jednoczesnego wniesienia skargi kasacyjnej i wniosku o przyznanie prawa pomocy mogą nie odrzucać tej skargi z powodu nie uiszczenia wpisu. Po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie prawa pomocy mogą - pomimo braku wyraźnej regulacji ustawowej w tym zakresie - wezwać stronę do uiszczenia wpisu, a w razie jego uiszczenia nie powinny odrzucać skargi kasacyjnej z powodu nie uiszczenia należnego wpisu w wymaganym terminie. W sytuacji braku wezwania do uiszczenia wpisu ze strony przewodniczącego, a także w razie ewentualnego odrzucenia skargi z powodu nie uiszczenia wpisu, strona może wystąpić o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jednocześnie wnosząc skargę kasacyjną i uiszczając wpis, jeżeli sąd nie zwolnił strony od jego uiszczenia.
Rozprawie przewodniczył sędzia TK Marian Grzybowski, a sprawozdawcą był sędzia TK Janusz Niemcewicz.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: Gazeta Prawna, Nr 178, 13. 09. 06 r. Agnieszka Wyszomirska: Sąd może odrzucić nieopłacone pismo. Rzeczpospolita, Nr 214, 13. 09. 06 r. Źle stosowane przepisy. j.k. |