Finansowanie izb rolniczych K 8/02
30 czerwca 2003 r. o godz. 13:00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rady Miejskiej w Przemyślu w sprawie konstytucyjności art. 35 ust. 1 pkt 1, ust. 2 - 3 oraz art. 35a ustawy z 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych, nakładających na gminy obowiązek odprowadzania 2 % odpisów z wpływów z podatku rolnego na rzecz izb rolniczych.
Trybunał orzekł, że art. 35 ust. 1 pkt 1, ust. 2 - 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych nie jest niezgodny z art. 167 ust. 1 Konstytucji. Ponadto TK postanowił umorzyć postępowanie w zakresie badania konstytucyjności pozostałych zaskarżonych przepisów ze względu na cofnięcie wniosku.
Trybunał uznał, że dochód z odpisu od uzyskanych przez gminę wpływów z podatku rolnego stanowi podstawowy, obligatoryjny dochód izb rolniczych i źródło ich utrzymania. Jednocześnie zaskarżona konstrukcja prawna w sposób istotny zmienia pozycję izb rolniczych, nadając im większą niezależność od władz publicznych i gwarantując w pełni demokratyczne działanie samorządu rolniczego.
Zdaniem Trybunału nie można utożsamiać każdej eliminacji części źródeł dochodów własnych gminy z naruszeniem art. 167 ust. 1 Konstytucji. W analizowanym przypadku poziom narzuconych gminie wydatków nie stwarza zagrożeń dla jej samodzielności finansowej i nie uniemożliwia pełnienia zadań własnych. W związku z powyższym art. 35 ust. 1 pkt 1, ust. 2 - 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych musi być uznany za zgodny z Konstytucją.
Rozprawie przewodniczyła Sędzia TK Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, a sprawozdawcą była Sędzia TK Teresa Dębowska - Romanowska.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.