Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Osoby uprawnione do otrzymywania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego. U 4/08

Kwestionowany przepis rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 kwietnia 2005 r. nie wykracza poza granice upoważnienia ustawowego.

27 października 2008 r. o godz. 12.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów dotyczący osób uprawnionych do otrzymywania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 kwietnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego jest zgodny z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin w związku z art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji  oraz z art. 2 i art. 92 ust. 1 Konstytucji.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji nie gwarantuje emerytom i rencistom policyjnym prawa do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego. Umożliwia jedynie dalsze korzystanie przez osoby uprawnione do świadczeń emerytalnych i rentowych na podstawie tej ustawy z mieszkań przyznanych im w drodze decyzji administracyjnych. Natomiast osoby , które nie użytkują takich mieszkań, mogą ubiegać się o pomoc finansową. Ponadto Trybunał stwierdził, że kwestionowany przepis rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 kwietnia 2005 r. nie wykracza poza granice upoważnienia ustawowego.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Andrzej Rzepliński, a sprawozdawcą był sędzia TK Janusz Niemcewicz.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Prasa:
Gazeta Prawna, 211, 28. 10. 08 r.
Bożena Wiktorowska: Emerytowani policjanci bez pieniędzy za brak mieszkania.
Rzeczpospolita, 254, 28. 10. 08 r.
Policyjni emeryci bez ekwiwalentu. j.k.