Zezwolenie na zorganizowanie zgromadzenia K 21/05
Przepis ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczący uzależniania zorganizowania zgromadzenia od uzyskania zezwolenia na jego przeprowadzenie jest niezgodny z Konstytucją. Niedopuszczalna jest taka regulacja prawna, która poprzez pozostawienie nadmiernego luzu decyzyjnego organom administracji publicznej powoduje obniżenie konstytucyjnego standardu wolności zgromadzeń.
18 stycznia 2006 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący uzależniania zorganizowania zgromadzenia od uzyskania zezwolenia na jego przeprowadzenie.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 65 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym w części obejmującej wyraz "zgromadzenia" jest niezgodny z art. 57 Konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny stanął na stanowisku, że wolność zgromadzeń jest szczególną polityczną wolnością jednostki, podlegającą przez to szczególnej ochronie konstytucyjnej. Stanowi podstawowe i fundamentalne prawo człowieka. Oznacza to, że władza publiczna jest zobowiązana do gwarancji realizacji tej wolności, niezależnie od wyznawanych przekonań partyjno-politycznych. Wolność zgromadzeń jest bowiem wartością konstytucyjną, a nie wartością określaną przez demokratycznie legitymowaną, w danym momencie sprawującą władzę większość polityczną. Gwarancje konstytucyjne realizacji i ochrony wolności zgromadzeń dotyczą zgromadzeń o charakterze pokojowym, odbywających się zarówno na otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że niedopuszczalna konstytucyjnie jest taka regulacja prawna, która poprzez pozostawienie nadmiernego luzu decyzyjnego organom administracji publicznej powoduje obniżenie - na mocy regulacji ustawowej - konstytucyjnego standardu wolności zgromadzeń.
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca nie uwzględnił istoty zgromadzeń jako realizacji jednej z podstawowych, konstytucyjnych wolności jednostki, a potraktował zgromadzenia jak inne imprezy powodujące utrudnienia w ruchu lub wymagające korzystania z drogi w sposób szczególny.
Rozprawie przewodniczyła sędzia TK Ewa Łętowska, a sprawozdawcą był sędzia TK Mirosław Wyrzykowski.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: Gazeta Prawna, Nr 13, 18. 01. 06 r. Agnieszka Wyszomirska: Parady równości bez zezwoleń? Gazeta Wyborcza, Nr 16, 19. 01. 06 r. Ewa Siedlecka: Są jeszcze sądy w Rzeczypospolitej. Ewa Siedlecka: Wolność Zgromadzeń obroniona. Wolność zgromadzeń obroniona (zapowiedź na 1.) Gazeta Prawna, Nr 14, 19. 01. 06 r. Agnieszka Wyszomirska: Marsze bez zezwoleń. Agnieszka Wyszomirska: Marsze i parady bez zezwolenia drogowców. Trybuna, Nr 16, 19. 01. 06 r. Marsze równości bez zezwoleń.(EB, PAP) Życie Warszawy, Nr 16, 19. 01. 06 r. Konstytucja chroni także prawa gejów. MHAD Rzeczpospolita, Nr 16, 19. 01. 06 r. Jolanta Kroner: Zgromadzenie nie wymagają zezwoleń. Krzysztof Sobczak: Większa wolność zgromadzeń. Co mówi ustawa. ż.s. Polityka, Nr 4, 28, 01.06 r. Krzysztof Burnet: Lewą lub prawą marsz. |