Zezwolenie na zorganizowanie zgromadzenia K 21/05
18 stycznia 2006 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący uzależniania zorganizowania zgromadzenia od uzyskania zezwolenia na jego przeprowadzenie.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 65 w związku z art. 65a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym w zakresie, w jakim uzależnia zorganizowanie zgromadzenia od uzyskania zezwolenia na jego przeprowadzenie z art. 57 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji oraz art. 65a ust. 3 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym z art. 2 i art. 57 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
Obowiązujące obecnie przepisy Prawa o ruchu drogowym przewidują, że zezwolenie na zgromadzenie zostanie udzielone po spełnieniu przez jego organizatora 19 trudnych warunków o charakterze administracyjnym. Prawo o ruchu drogowym, w zakresie w jakim dotyczy zgromadzeń, łączy wolność konstytucyjną z systemem wniosków o zezwolenie. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich ustawodawca z zasady nie powinien regulować korzystania z wolności w formie zezwoleń, lecz jedynie ustanawiać zakazy i nakazy. Ustawodawca zdecydował się jednak na koncesjonowanie zgromadzeń przeprowadzonych na drogach. Oznacza to poddanie zgromadzeń bardziej restryktywnej kontroli administracyjnej. Rzecznik wskazuje, że wprowadzone ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnej wolności są nadmierne. Osiągnięcie przez ustawodawcę tego samego celu było możliwe poprzez zastosowanie innych środków powodujących mniejsze ograniczenia. Ponadto przepisy Prawa o ruchu drogowym nie określają, w jakiej sytuacji organ zarządzający ruchem może wydać organizatorom polecenie opracowania projektu organizacji ruchu. Nie zawierają jakichkolwiek wskazówek, czym powinien kierować się organ zarządzający ruchem nakazując opracowanie takiego projektu. Tym samym umożliwia to organowi administracji publicznej całkowicie dowolną interpretację okoliczności uprawniających do nałożenia na organizatorów imprez dodatkowych obowiązków.
Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia TK Ewa Łętowska, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Mirosław Wyrzykowski.