Prawo energetyczne; zasady rozliczeń za energię elektryczną P 28/05
W Prawie energetycznym istnieją zarówno podstawy, jak i dostateczne wytyczne do wydania rozporządzenia dotyczącego zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
25 października 2006 r. o godz. 10. 00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytania prawne XV Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące Prawa energetycznego - zasad rozliczeń za energię elektryczną.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 46 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne jest zgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji. (link do sentencji w całości pod komunikatem)
Prawo energetyczne nie daje podstaw do różnicowania odbiorców na tych, którzy okazjonalnie korzystają z sieci zaspokajając własne potrzeby bez korzystania z niej oraz na wszystkich innych. Brak jest więc podstaw do różnicowania sytuacji okazjonalnych odbiorców w innym zakresie, niż partycypacja w kosztach utrzymania sieci w gotowości. Zamiarem ustawodawcy nie było i nie mogło być podwójne niejako obciążenie samowystarczalnych autoproducentów, tzn. obciążenie ich kosztami partycypacji w utrzymaniu sieci w gotowości z racji przyłączenia do niej, a następnie powtórnie przy okazji sytuacji, gdy stają się odbiorcami z sieci. Ich sytuacja powinna być porównywalna w sposób odpowiedni z sytuacją wszystkich innych wytwórców i wszystkich innych potencjalnych odbiorców. W związku z powyższym Trybunał Konstytucyjny uznał, iż istnieją zarówno podstawy do wydania rozporządzenia dotyczącego zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, jak i dostateczne wytyczne dotyczące treści tego aktu w kwestionowanym zakresie.
Rozprawie przewodniczył sędzia TK Janusz Niemcewicz a sprawozdawcą była sędzia TK Teresa Dębowska-Romanowska.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: Gazeta Prawna, Nr 209, 26. 10. 2006 r. Arkadiusz Jaraszek: Za utrzymanie sieci płacą przedsiębiorcy. Rzeczpospolita, Nr 251, 26. 10. 2006 r Jolanta Kroner: Ustawa nie upoważnia do podwójnej opłaty za transport prądu. |