Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Prawo energetyczne; zasady rozliczeń za energię elektryczną P 28/05

25 października 2006 r. o godz. 10. 00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytania prawne XV Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące Prawa energetycznego - zasad rozliczeń za energię elektryczną.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności:
- art. 46 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku - Prawo energetyczne z art. 92 ust. 1 Konstytucji;
- § 36 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 grudnia 2000 roku w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz zasad rozliczeń w obrocie energią elektryczną z art. 64 Konstytucji w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.

Przed sądem pytającym trwa postępowanie w sprawie z powództwa Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. przeciwko Zakładowi Energetycznemu Płock S.A. z udziałem po stronie pozwanej - PKN ORLEN S.A. PSE S.A dochodzi od ZE Płock S.A. płatności opłaty systemowej, w zakresie w jakim określona ilość energii elektrycznej została wytworzona przez autoproducenta. Przedmiotem sporu jest właśnie sytuacja prawna autoproducenta, którym w tej sprawie jest PKN ORLEN S.A. Zdaniem sądu pytającego spór w istocie sprowadza się do tego, czy kwestionowany przepis rozporządzenia Ministra Gospodarki reguluje kwestie płatności opłaty systemowej przez autoproducentów na rzecz przedsiębiorstwa przesyłowego. Zwłaszcza chodzi o to, czy przy obliczaniu takiej opłaty należy brać pod uwagę ilość energii wyprodukowanej przez autoproducentów. Zgodnie z kwestionowanym przepisem rozporządzenia składnikiem opłaty przesyłowej jest opłata systemowa, której wysokość jest proporcjonalna do ilości energii zużytej bez względu na to, czy energia ta była przesyłana, czy też została wyprodukowana i zużyta na potrzeby własne autoproducenta, bez jej przesłania. Powoduje to ponoszenie opłat przez autoproducenta, mimo że energia ta nie przepływa przez system przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem i dystrybucją. Takie ukształtowanie sytuacji prawnej autoproducentów budzi zdaniem sądu wątpliwości konstytucyjne.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Janusz Niemcewicz a sprawozdawcą będzie sędzia TK Teresa Dębowska-Romanowska.