Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Wyłączność ustawowa SK 51/03

25 kwietnia 2005 r. o godz. 13. 00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Doroty D.-S. dotyczącą obowiązku bezpłatnego prowadzenia zajęć dydaktycznych przez doktoranta.

Trybunał orzekł, że § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 1991 roku w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych nie jest niezgodny z art. 65 ust. 2 oraz art. 66 ust. 2 Konstytucji. Ponadto TK postanowił umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia.

Art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych zawiera ustawowe upoważnienie dla Ministra Edukacji Narodowej do uregulowania w rozporządzeniu zasad organizacji studiów doktoranckich w państwowych jednostkach organizacyjnych oraz zakresu uprawnień osób odbywających takie studia. Trybunał stwierdził, że przepis ten, jako norma kompetencyjna, nie mógł stanowić podstawy ostatecznego orzeczenia o prawach i wolnościach skarżącej. Nie została zatem spełniona podstawowa przesłanka wniesienia skargi konstytucyjnej. W związku z tym TK umorzył postępowanie ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia.

Trybunał ustosunkował się merytorycznie do zastrzeżeń skarżącej, dotyczących unormowań zawartych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych. Według Doroty D.-S, samodzielne prowadzenie zajęć dydaktycznych ze studentami jest równoznaczne z pozostawaniem w stosunku pracy. Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się z tym stanowiskiem. TK podkreślił, że uczelnie stanowią część systemu edukacji narodowej i nauki polskiej. Szkoły wyższe są również odpowiedzialne za prowadzenie badań naukowych oraz rozwój i kształcenie kadry naukowej. Zdaniem Trybunału obowiązek prowadzenia pracy dydaktycznej jest elementem kształcenia doktoranta w ramach wybranych przez niego studiów. Obowiązek ten pozostaje w związku z ustawowymi zadaniami szkół wyższych. Tym samym należy uznać, że stosunek prawny łączący doktoranta z uczelnią ma charakter szczególny, odrębny od stosunku pracy. Oba wskazane wzorce konstytucyjne - odnoszące się do ochrony pracy - zostały zatem dobrane niewłaściwie.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Marian Grzybowski, a sprawozdawcą był sędzia TK Wiesław Johann.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Prasa:
Gazeta Prawna nr 81, 26 kwietnia 2005 r.
Jolanta Góra: Przymus nauczania.