Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Zobowiązanie podatkowe SK 31/04

W dniu 30 listopada 2004 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną FKW LOGISTIC sp. z o.o. w sprawie zgodności z Konstytucją art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Trybunał orzekł, że art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym jest zgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 2 oraz art. 31 ust. 3 Konstytucji.

Na mocy art. 27 ust. 2 zakwestionowanej ustawy wykazanie przez podatnika w deklaracji podatkowej kwoty zwrotu różnicy podatku (lub zwrotu podatku naliczonego) wyższej od kwoty należnej zagrożone jest sankcją w wysokości 30 % kwoty zawyżenia. Trybunał wskazał, że ponoszenie ciężarów publicznych - w szczególności podatków - jest obowiązkiem obywateli, znajdującym swoje oparcie w odrębnych przepisach konstytucyjnych (art. 84 i art. 217 Konstytucji). Konstrukcja podatku VAT oparta jest na prawidłowości samoobliczania podatnika. Wprowadzona sankcja dotyczy uchybienia podatnika w rzetelnym wypełnieniu deklaracji podatkowej. Zgodnie z ustaloną praktyką orzeczniczą TK ustawodawcy przysługuje swoboda określania sankcji za naruszenia prawa, tak by stały się one dla obywatela nieopłacalne. Sankcja nie może być oczywiście nieadekwatna, niewspółmierna lub nieracjonalna. W rozpatrywanej sprawie Trybunał uznał, że art. 27 ust. 6 kwestionowanej ustawy stanowi dozwoloną ingerencję w prawa majątkowe, nie naruszającą praw i wolności konstytucyjnych. Norma ta nie nakłada na podatnika nieproporcjonalnych ciężarów, nie może być więc uznana za naruszającą konstytucyjną gwarancje ochrony własności (art. 64 ust. 1 Konstytucji).

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Janusz Niemcewicz, a sprawozdawcą była sędzia TK Ewa Łętowska.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Prasa:
GAZETA PRAWNA nr 234, 1 grudnia 2004 r.
Wiesława Moczydłowska: Sankcja jednak konstytucyjna.
RZECZPOSPOLITA nr 281, 1 grudnia 2004 r.
Jolanta Kroner: Sankcja współmierna do uchybienia.