Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej

Transmisja

Postępowanie karne; wniesienie subsydiarnego aktu oskarżenia; brak możliwości przywrócenia terminu. SK 28/10

15 maja 2012 r. o godz. 9.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Zygmunta G. dotyczącą wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia (brak możliwości przywrócenia terminu).

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 55 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks postępowania karnego z art. 45 ust. 1 konstytucji.

Skarżącemu upływał miesięczny termin nieprzekraczalny do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia. Akt taki musi być sporządzony przez adwokata lub radcę prawnego, dlatego skarżący wystąpił o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Pełnomocnik powiadomiony został o możliwości wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia w imieniu pokrzywdzonego już po wymaganym terminie. Stosowny akt oskarżenia wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu złożono w sądzie rejonowym. Sąd odmówił dopuszczenia skarżącego do udziału w postępowaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego subsydiarnego, gdyż uznał wniesiony przez niego akt oskarżenia za bezskuteczny z powodu wniesienia go po terminie. Pełnomocnik skarżącego złożył zażalenie, którego jednak nie uwzględniono.

Sąd mimo ustalenia, że niedotrzymanie terminu nie nastąpiło z winy skarżącego nie mógł rozważać możliwości uwzględnienia wniosku zawartego w akcie oskarżenia (o przywrócenie terminu), gdyż doszło do niedotrzymania terminu. W ocenie sądu termin ten określony w art. 55 § 1 k.p.k. nie podlega przywróceniu, a jego przekroczenie powoduje bezskuteczność dokonanej z jego naruszeniem czynności prawnej.

W ocenie skarżącego takie nieprzywrócenie terminu, zwłaszcza gdy nastąpiło ono bez jakiejkolwiek winy pokrzywdzonego jest sprzeczne z wymogiem uwzględniania prawnie chronionych interesów pokrzywdzonego. Ponadto jest niezgodne z art. 45 ust. 1 konstytucji, który zapewnia każdemu prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia jego sprawy przez właściwy, niezależny, niezawisły i bezstronny sąd.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Zbigniew Cieślak, sprawozdawcą będzie sędzia TK Teresa Liszcz.