Akty prawa wewnętrznego; upoważnienie ustawowe. U 3/11
4 grudnia 2012 r. o godz. 13.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Prokuratora Generalnego dotyczący aktów prawa wewnętrznego (upoważnienie ustawowe).
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności § 104 uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 1 grudnia 2003 roku w sprawie regulaminu Sądu Najwyższego z art. 3 § 2 ustawy z dnia 23 listopada 2002 roku o Sądzie Najwyższym oraz art. 93 ust. 1 i ust. 2 zdanie drugie konstytucji.
Kwestionowany przepis stanowi, że postanowienie o unieważnieniu prawomocnego orzeczenia sądowego wydanego w sprawie, która ze względu na osobę lub przedmiot nie podlegała orzecznictwu sądów, Sąd Najwyższy może wydać na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie to z uzasadnieniem doręcza się stronom oraz Prokuratorowi Generalnemu.
W ocenie wnioskodawcy kwestionowany przepis uchwalony został z przekroczeniem upoważnienia ustawowego, zawartego w art. 3 § 2 ustawy o Sądzie Najwyższym , oraz z naruszeniem konstytucyjnych zasad, którym musi odpowiadać akt prawa wewnętrznego.
Kwestionowana regulacja nie dotyczy wewnętrznej organizacji Sądu Najwyższego ani wewnętrznego w nim postępowania. Nadanie kwestionowanemu przepisowi charakteru procesowego, przez określenie trybu rozpatrywania wniosku Prokuratora Generalnego i doręczania wydanego rozstrzygnięcia, powoduje, że przepis ten - wbrew zakazowi przewidzianemu w art. 93 ust. 2 zdanie drugie konstytucji - stanowi podstawę decyzji wobec obywateli oraz innych podmiotów - podkreśla wnioskodawca.
Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia TK Teresa Liszcz, sprawozdawcą będzie sędzia TK Stanisław Rymar.