Postępowanie w sprawach gospodarczych - zwrot pism procesowych bez wezwania do uzupełnienia braków formalnych. SK 28/08
15 kwietnia 2009 r. o godz. 8.30 Trybunał Konstytucyjny na podstawie art. 59 ust. 2 ustawy z 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym oraz par. 48 Uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK z 3 października 2006 r. w sprawie Regulaminu TK ogłosi wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym w sprawie połączonych skarg konstytucyjnych spółki NZK Niezależny Zespół Konsultantów sp. z o.o. z siedzibą w Zakopanem i spółki "Pameni Polska" sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu dotyczących postępowania w sprawach gospodarczych - zwrot pism procesowych bez wezwania do uzupełnienia braków formalnych.
Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok w sprawie o zbadanie zgodności art. 4798a § 5 zdanie ostatnie ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku - Kodeks postępowania cywilnego, dodanego ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w zakresie, w jakim w postępowaniu w sprawach gospodarczych przewiduje, że sąd odrzuca zawierające braki formalne zarzuty od nakazu zapłaty, wniesione przez przedsiębiorcę reprezentowanego przez adwokata lub radcę prawnego, bez uprzedniego wezwania do ich uzupełnienia, z art. 45 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 i art. 78 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji.
Skarżący powołują się na prawo do sądu, które nakłada na prawodawcę obowiązek ukształtowania procedury w sposób umożliwiający zaprezentowanie sądowi przez każdą ze stron swoich racji z zachowaniem zasady równości zagwarantowanej w konstytucji. Na skutek stwierdzenia braku formalnego w pierwszym piśmie procesowym skarżących w sprawie, sąd zmuszony był zastosować regulację przewidzianą w zakwestionowanym przepisie. Postanowienie sądu doprowadziło do naruszenia prawa do sprawiedliwej procedury przez odrzucenie zarzutów od nakazu zapłaty. Nastąpiło zatem definitywne zamknięcie skarżącym możliwości przedstawienia sądowi własnej argumentacji. Jednocześnie brak możliwości stosowania podobnych sankcji dla strony przeciwnej w razie popełnienia przez nią tego samego błędu na tym samym etapie postępowania, tj. przy wnoszeniu pierwszego w sprawie pisma procesowego.
Skarżący podnoszą również naruszenie prawa do rozpatrzenia sprawy przez sąd drugiej instancji. Zbyt rygorystyczne warunki wniesienia apelacji jeszcze na etapie postępowania przed sądem pierwszej instancji, doprowadziły do tego, że czynność ta została nadmiernie utrudniona.
Przewodniczący składu orzekającego: prezes TK Bohdan Zdziennicki, sprawozdawca: sędzia TK Mirosław Granat.