Odrzucenie przez sąd środka odwoławczego lub środka zaskarżenia bez wezwania o uiszczenie opłaty SK 47/07
16 kwietnia 2009 r. o godz. 9.30 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną spółki Marco Polo sp z o.o. dotyczącą odrzucenia przez sąd środka odwoławczego lub środka zaskarżenia bez wezwania o uiszczenie opłaty.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 130 2 § 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku - Kodeks postępowania cywilnego, którego brzmienie zostało nadane przepisem art. 126 pkt. 12 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z art. 45 ust. 1, a także z art. 32 ust. 1 oraz art. 2 konstytucji.
Zgodnie z kwestionowanym przepisem w przypadku wniesienia przez profesjonalnego pełnomocnika enumeratywnie wymienionych środków odwoławczych lub środków zaskarżenia, które nie zostały należycie opłacone, sąd zobowiązany jest do odrzucenia takiego środka zaskarżenia bez wzywania o uiszczenie opłaty.
Sąd Rejonowy odrzucił zarzuty od nakazu zapłaty ze względu na ich nienależyte opłacenie, jakie zostały wniesione przez skarżących jako pozwanych od nakazu zapłaty. Sąd Okręgowy oddalił zażalenie na postanowienie o odrzuceniu wniesionych zarzutów. W efekcie czego nakaz zapłaty stał się tytułem egzekucyjnym uprawniającym powoda do prowadzenia egzekucji przeciwko skarżącej spółce.
Zdaniem skarżącej spółki, kwestionowany przepis narusza prawo strony pozwanej do sądu poprzez uniemożliwienie jej profesjonalnemu pełnomocnikowi dochodzenia praw w przypadku popełnienia błędów przy wnoszeniu opłaty od zarzutów od nakazu zapłaty i sprzeciwu od wyroku zaocznego. Natomiast stronie powodowej reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika takiego prawa nie odmawia. Ponadto przepis ten reguluje uprawnienia stron do sądu, wbrew zasadzie sprawiedliwości społecznej, poprzez świadome ukształtowanie procedury w taki sposób, aby dopuszczalne było pozostawienie w mocy orzeczenia, które w ocenie sądu narusza przepisy prawa materialnego. Sposób sformułowania tego przepisu narusza zasady przyzwoitej legislacji.
Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Mirosław Granat, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Wojciech Hermeliński.