Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów sądów wojskowych. SK 64/08
21 lipca 2009 r. o godz. 9.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Mariusza L. dotyczącą postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów sądów wojskowych.
Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną w sprawie zgodności art. 39a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku - Prawo o ustroju sądów wojskowych z art. 45 ust. 1 konstytucji.
Wyrokiem Sądu Dyscyplinarnego Wojskowego Sądu Okręgowego skarżący został skazany na karę dyscyplinarną usunięcia z zajmowanej funkcji Prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego z powodu dopuszczenia się nadużyć finansowych. Wyrok ten został utrzymany w mocy.
Zdaniem skarżącego naruszono jego prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd. Przepisy stanowią, że żołnierzom zawodowym, w tym sędziom sądów wojskowych, przysługują nagrody i zapomogi przyznawane przez dowódców jednostek wojskowych. W przypadku sędziów Sądu Dyscyplinarnego Wojskowego Sądu Okręgowego (WSO) nagrody przyznawał Prezes WSO, na którego wniosek podjęto czynności dyscyplinarne przeciwko skarżącemu. Trudno, zdaniem skarżącego, w tej sytuacji oczekiwać, by sędzia orzekający w sprawie dyscyplinarnej był wolny od nacisku swojego przełożonego.
Ponadto Prezes WSO jako bezpośredni przełożony opiniuje sędziów podległego sobie sądu. Opinia taka ma decydujące znaczenie w przypadku awansowania sędziego na wyższe stanowisko. Według skarżącego jeden z sędziów składu orzekającego w jego sprawie był opiniowany przez Prezesa WSO co wpłynęło na obiektywizm i bezstronność sędziego. Wykluczyło to możliwość rozpoznania sprawy przez sąd obiektywny, wolny od jakiegokolwiek nacisku z zewnątrz.
Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Marian Grzybowski, sprawozdawcą będzie sędzia TK Wojciech Hermeliński.