Obliczenie kapitału początkowego do emerytury SK 82/06
12 lutego 2008 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Zygmunta F. dotyczącą ustalenia kapitału początkowego do emerytury
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 173 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 oraz w związku z art. 2 Konstytucji.
Kwestionowany przepis stanowi, iż kapitał początkowy ustala się dla zwolnionych ze służby: żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej, urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., jeżeli przed 1 stycznia 1999 r. pozostawali oni w służbie i nie mają ustalonego prawa do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób. Z treści przepisu wynika, iż nie ustala się kapitału początkowego m. innymi dla żołnierzy zawodowych, którzy mają ustalone prawo do emerytury na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił Zygmuntowi F. ustalenia kapitału początkowego. Zygmunt F. odwołał się od decyzji ZUS, ponieważ jego zdaniem kapitał początkowy ustalany jest dla każdego ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r., który opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne bądź składkę tę za ubezpieczonego opłacał płatnik. Sąd okręgowy, sąd pracy i ubezpieczeń społecznych rozpatrujący odwołanie uznał, iż przyjęty za podstawę prawną zaskarżonej decyzji kwestionowany przepis pozbawia przyszłych "cywilnych" uprawnień emerytalnych każdego urodzonego po 31 grudnia 1948 r. świadczeniobiorcę emerytury "mundurowej", który mimo podjęcia - po zwolnieniu z tej służby - zatrudnienia, spotka się z odmową ustalenia kapitału początkowego. Wobec tego przepis ten nie może mieć w rozpatrywanej sprawie zastosowania. Sąd zmienił zaskarżoną decyzję i zobowiązał ZUS do ustalenia kapitału początkowego Zygmuntowi F. Organ rentowy zaskarżył powyższy wyrok. Sąd apelacyjny uznał iż rozstrzygnięcie sądu okręgowego nie znajduje uzasadnienia w całokształcie okoliczności faktycznych sprawy oraz w treści obowiązujących przepisów prawnych. Zmienił zaskarżony wyrok i oddalił odwołanie Zygmunta F. od decyzji organu rentowego odmawiającej ustalenia dla niego kapitału początkowego. Zygmunt F. zaskarżył wyrok w drodze skargi kasacyjnej. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Zygmunt F. wniósł skargę konstytucyjną. Zdaniem skarżącego kwestionowany przepis prowadzi do sytuacji, że z ubezpieczenia społecznego wyłączono żołnierzy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej nie pozostawali w służbie. Stanowi to nierówność obywateli wobec prawa: pewnej grupie odebrana zostaje możliwość skorzystania z wypracowanego kapitału w sytuacji, gdy oszczędzanie na własną emeryturę jest podstawą obecnego systemu zabezpieczenia społecznego.
Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia TK Teresa Liszcz, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Mirosław Granat.