Prawo do sądu SK 34/06
2 października 2006 r. o godz. 13.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Ryszarda G. dotyczącą prawa do sądu.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 50510 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego z art. 45 ust. 1 Konstytucji.
Sąd Rejonowy oddalił powództwo Ryszarda G. o zapłatę. Wyrok ten został przez niego zaskarżony w całości do sądu okręgowego. Ryszard G. zarzucił sądowi rejonowemu błędy zarówno w ustaleniu faktów jak i w zastosowanej wykładni przepisów prawnych. Wniósł także o przeprowadzenie rozprawy. Sąd okręgowy, na posiedzeniu niejawnym, skargę oddalił jako bezzasadną. Sprawa została rozpoznana w postępowaniu uproszczonym, od którego nie przysługuje kasacja. W skardze konstytucyjnej Ryszard G. wskazuje, że uczestnicy postępowania procesowego muszą mieć realną możliwość przedstawienia swoich racji, a sąd ma obowiązek je rozważyć. W sytuacji, którą reguluje kwestionowany przepis, gwarancje te nie są spełnione. Sąd odwoławczy decyzję o tym, że sprawa nie zostanie - mimo wniosku strony - rozpoznana na rozprawie, podejmuje niejawnie, opierając swoje rozstrzygnięcie na nieostrych przesłankach. Strona nie ma żadnych możliwości konfrontowania swoich racji z racjami sądu odwoławczego. Zdaniem skarżącego kwestionowany przepis umożliwia zatem arbitralne pozbawienie strony prawa do możności bycia wysłuchanym, które to prawo stanowi jeden z fundamentów prawa do sprawiedliwej procedury sądowej.
Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Jerzy Stępień, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska.