Status sędziego NSA. P 20/04
7 listopada 2005 r. o godz. 11.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych dotyczące przeniesienia sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 94 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi z art. 2, art. 32, art. 178 ust. 1 i art. 180 Konstytucji.
Zgodnie z kwestionowanym przepisem Prezes NSA może przenieść sędziego NSA na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. W 2004 r. Prezydent RP ustalił liczbę stanowisk sędziowskich w NSA na 50, co oznaczało przeniesienie znacznej liczby sędziów NSA do wojewódzkich sądów administracyjnych. Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego na podstawie kwestionowanego przepisu przeniósł Zbigniewa K., sędziego NSA na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. W uzasadnieniu Prezes NSA stwierdził, że celem reformy sądownictwa administracyjnego jest sprawne wykonywanie działalności orzeczniczej przez 14 wojewódzkich sądów administracyjnych, które zostały utworzone w 2003 r. Przeniesiony sędzia wniósł do Sądu Najwyższego odwołanie. Jego zdaniem "niczym nieskrępowana swoboda, by nie powiedzieć dowolność, w roszadach odnoszących się do stanowisk sędziowskich kłóci się w sposób oczywisty z zasadą państwa prawnego, zasadą równego traktowania oraz zasadami niezawisłości sędziowskiej i nieusuwalności sędziów". Pytający sąd uznał, że w odwołaniu sędziego oraz w odpowiedzi na odwołanie Prezesa NSA zostały zawarte istotne wątpliwości, co do zgodności zaskarżonego przepisu z wzorcami Konstytucji.
Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Marek Mazurkiewicz, a sprawozdawcą będzie wiceprezes TK Andrzej Mączyński.