Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej

Transmisja

Opłaty za parkowanie P 9/03

26 stycznia 2004 r. o godz. 12.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów Prawa o ruchu drogowym, dotyczących kar za brak opłat parkingowych.
Art. 7 ust 2 Prawa o ruchu drogowym przyznaje organom rządowym daleko idące uprawnienia, co do określania znaczenia i zakresu obowiązywania znaków drogowych. Organy administracji rządowej mają także pełną dowolność rozgraniczania znaczenia znaków drogowych. Tymczasem od rodzaju znaku (czy jest to znak z grupy zakazów i nakazów, znak informacyjny czy znak ostrzegający) może zależeć odpowiedzialność karna obywateli. Na mocy art. 92 § 1 kodeksu wykroczeń: "kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego (...) podlega karze grzywny albo karze nagany". Odpowiedzialność z art. 92 § 1 może pociągać za sobą jedynie niestosowanie się do znaku nakazu albo zakazu. Od tego, czy znak D-44 (parkowanie w strefie niestrzeżonego parkowania) jest znakiem nakazu lub zakazu, czy też jedynie znakiem informacyjnym względnie ostrzegającym zależy odpowiedzialność obwinionego. Zdaniem sądu pytającego, wynika stąd, że znaki nakazu i zakazu powinny być jednoznacznie określone w akcie rangi ustawy. W związku z tym delegacja ustawowa zawarta w art. 7 ust. 2 zaskarżonej ustawy jest niezgodna z art. 92 Konstytucji.
Sąd pytający przestawia też problem związany z powyższą kwestią, a mianowicie, czy nie uiszczając opłaty za parkowanie w jakikolwiek sposób obwiniony narusza reguły zawarte w art. 1 prawa o ruchu drogowym. Sąd wskazuje na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 grudnia 2002 r. (P 6/02), w którego uzasadnieniu stwierdzono, że opłaty za parkowanie są w gruncie rzeczy opłatami lokalnymi. W związku z tym, niepłacenie opłat za parkowanie nie powinno być uznane za naruszenie zasad zawartych w Prawie o ruchu drogowym. Zdaniem sądu niestosowanie się do znaku D-44 nie może więc skutkować odpowiedzialnością z art. 92 § 1 kodeksu wykroczeń.
Rozprawie będzie przewodniczył Sędzia TK Jerzy Ciemniewski, a sprawozdawcą będzie Sędzia TK Janusz Niemcewicz.