Nabycie akcji spółek Skarbu Państwa K 16/02
10 czerwca 2003 r. o godz. 10:00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone: wniosek grupy posłów oraz skargę konstytucyjną w sprawie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.
Wnioskodawcy uważają, że zaskarżone przepisy ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych uprzywilejowują wąskie grupy obywateli, którzy zostali uprawnieni do otrzymania akcji prywatyzowanych przedsiębiorstw. Zostają oni uwłaszczeni częścią majątku państwowego kosztem pozostałych osób. Tymczasem majątek przekształcanych przedsiębiorstw państwowych powstawał jako efekt pracy wszystkich obywateli RP. Systemy finansowania przedsiębiorstw opierały się bowiem na centralnym rozdzielaniu środków wypracowanych przez całe społeczeństwo Polski. W związku z powyższymi zastrzeżeniami kwestionowane artykuły niezgodne są z art. 1 Konstytucji RP, stwierdzającym, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wszystkich obywateli. Wprowadzony na mocy kwestionowanej ustawy podział na lepszych i gorszych obywateli RP jest ponadto sprzeczny z zasadą sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji) oraz z zasadą równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji).
Skarżący podnoszą, że art. 2 pkt 5, lit c jest ponadto niezgodny z art. 32 w zw. z art. 64 Konstytucji. Ich zdaniem przepis ten uzależnia przyznanie prawa do akcji od okoliczności przypadkowych, tj. sposobu rozwiązania stosunku pracy. Prawo do akcji uzyskały jedynie te osoby, które przeszły na emeryturę lub rentę ze stosunku pracy zawartego na czas nieoznaczony. Uprawnienia do otrzymania pakietu akcji nie zostały natomiast przyznane osobom, które przeszły na emeryturę lub rentę po wygaśnięciu umowy o pracę zawartej na czas określony. Zdaniem skarżących jest to ewidentne naruszenie zasady równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji).
Rozprawie będzie przewodniczył Sędzia TK Bohdan Zdziennicki, a sprawozdawcą będzie Sędzia TK Marian Grzybowski.