Konferencja pt. Tożsamość konstytucyjna /
Data: 2 II 2018 godz.: 9.00
2 lutego br. w Trybunale Konstytucyjnym odbyła się konferencja pt. Tożsamość konstytucyjna, zainspirowana dorobkiem naukowym zmarłego w minionym roku sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Lecha Morawskiego – wybitnego prawnika i badacza, specjalizującego się w teorii i filozofii prawa.
Podczas wydarzenia naukowcy oraz eksperci dyskutowali na temat zagadnienia tożsamości konstytucyjnej. Jest to ciągle aktualny problem, którym między innymi w swojej pracy naukowej zajmował się prof. Lech Morawski. W rozprawach dyskusyjnych podjęto próbę przyjrzenia się tematowi z wielu interdyscyplinarnych perspektyw, a także rozważano temat znaczenia tożsamości konstytucyjnej w kontekście wartości europejskich.
Otwierając konferencję, pani prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, podkreśliła wagę dyskusji o tożsamości w dobie ostatnich międzynarodowych wydarzeń.
Następnie minister Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, odczytała list prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent zaznaczył w nim, że definiowanie suwerenności prawnej oraz rozpoznawanie odrębności narodowej i kulturowej poprzez refleksję nad prawami podstawowymi, powszechnie akceptowanymi w polskim społeczeństwie, jest nie tylko wyzwaniem intelektualnym, ale ma także wielkie znaczenie praktyczne, szczególnie w kontekście naszego członkostwa w UE”.
Prezes Julia Przyłębska, zwracając się do uczestników konferencji oraz obecnych dziennikarzy, powiedziała, że dyskusja, którą zainicjował prezydent na temat konstytucji i naszej tożsamości konstytucyjnej, jest nam bardzo potrzebna.
W spotkaniu w Trybunale Konstytucyjnym wzięli udział nie tylko prawnicy i naukowcy z Polski, ale także z wielu ośrodków naukowych w Europie, między innymi z Niemiec czy Węgier. Wykładowcami podczas konferencji byli: Robert Alexy (profesor nauk prawnych na Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii), Justyn Piskorski (doktor habilitowany nauk prawnych, sędzia Trybunału Konstytucyjnego), Andrzej Przyłębski (Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Federalnej Niemiec, dyplomata, filozof, profesor nauk humanistycznych i tłumacz), Bogdan Szlachta (doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Ingnatianum w Krakowie), László Trócsányi (minister sprawiedliwości Węgier, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu w Segedynie) oraz Bronisław Wildstein (pisarz, dziennikarz, publicysta).
W konferencji, na zaproszenie pani prezes Julii Przyłębskiej, uczestniczyli także znamienici zagraniczni goście m.in.: Dainius Žalimas (prezes Sądu Konstytucyjnego Republiki Litewskiej), Tamás Sulyok (prezes Sądu Konstytucyjnego Węgier), András Varga Zs. (sędzia Sądu Konstytucyjnego Węgier) oraz Sarah Singer (przewodnicząca Żydowskiego Funduszu Narodowego w Niemczech).
W wydarzeniu udział wzięli również m.in.: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, premier rządu RP Mateusz Morawiecki wraz z ministrami, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zwieńczeniem konferencji było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej sędziemu Trybunału Konstytucyjnego prof. Lechowi Morawskiemu.