Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” /
Data: 2 III 2018 godz.: 14.36
1 marca 2018 r. w imieniu pani prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia TK Justyn Piskorski uczestniczył w uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Uczczenie bohaterów miało miejsce w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, na terenie dawnego aresztu śledczego na ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie.
Jednym z elementów uroczystości była wystawa historyczna „Dowody zbrodni”. Wystawa została przygotowana w dawnych celach aresztu na Rakowieckiej przez Instytut Pamięci Narodowej. Przewodnikiem po wystawie był prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. W uroczystościach na terenie powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL brali udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - Prezydent RP Andrzej Duda, ministrowie, parlamentarzyści, szefowie urzędów i instytucji - Wojska Polskiego, Służby Więziennej, a także duchowni. Obecni byli również mieszkańcy Warszawy oraz przybyli do stolicy goście.
Gośćmi honorowymi byli ostatni żyjący uczestnicy antykomunistycznego zrywu niepodległościowego lat powojennych, a także ich bliscy. „Dziękujemy za wolną Polskę w tym chyba najstraszliwszym w naszym kraju miejscu walki do końca o niepodległą i suwerenną Rzeczpospolitą, w miejscu, gdzie ludzie wierni złożonej żołnierskiej przysiędze i wierni swoim przekonaniom do końca nie zgadzali się z tym, że zachodni alianci sprzedali nas, sprzedali Polskę i zgodzili się na postanowienia Jałty, Teheranu i Poczdamu, na oddanie nas pod władanie sowieckiego imperium” - mówił Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że oddajemy dziś cześć uczestnikom antykomunistycznego powstania.
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek odmówił modlitwę za pomordowanych, a główną ceremonię zakończyło złożenie wieńców przed tablicą ku czci osób zamordowanych w czasach PRL w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Kwiaty złożono też pod ścianą straceń ze śladami po kulach, miejscu śmierci wielu Żołnierzy Wyklętych.