Wykład Premiera RP Mateusza Morawieckiego w Trybunale Konstytucyjnym /
Data: 11 IV 2019 godz.: 13.27
11 kwietnia 2019 r. odbył się kolejny z cyklu wykład w Trybunale Konstytucyjnym. Tytuł wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego brzmiał: Demokratyczny kapitalizm dla wszystkich, a nie dla nielicznych.
Wystąpienie Premiera wpisało się w wieloletnią tradycję wykładów organizowanych w Trybunale Konstytucyjnym. Jak zaznaczyła na wstępie Prezes Julia Przyłębska:
Trybunał Konstytucyjny to instytucja, która powinna być miejscem głębszej refleksji – nie tylko czysto prawniczej, ale także związanej z historią, społeczeństwem i polityką.
W poprzednich latach wykłady w Trybunale wygłosili między innymi Premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Witold Orłowski, minister Adam Rotfeld, prof. Franciszek Ziejka, prof. Ryszard Legutko czy prof. Robert Alexy.
Na zakończenie krótkiego wprowadzenia Prezes Julia Przyłębska, w nawiązaniu do pełnionej obecnie zaszczytnej funkcji w państwie zaproszonego gościa, zaznaczyła: dziś nie jest w roli premiera – dziś jest w roli wykładowcy.
Swoje wystąpienie Premier Mateusz Morawiecki poświęcił problemowi właściwej dla Polski drogi rozwoju społeczno-gospodarczego. Jak zauważył:
Różne odsłony kapitalizmu na przestrzeni ostatnich 10-leci świadczą o tym, że nie tylko mamy prawo, ale wręcz obowiązek poszukiwać dobrej drogi kapitalizmu. Bo ten kapitalizm, który znamy, jest aktualnie na drodze kryzysu i musimy z niej zejść.
Pan Premier odniósł się do relacji między rynkiem i kapitalizmem, jak wskazał:
Chodzi o taki rodzaj organizacji państwa i rynku, który z zachowaniem kapitalistycznej gospodarki wzmacnia demokrację. To demokratyczny kapitalizm legł u podstaw sukcesu gospodarczego krajów zachodnich (…) Wzmocnienie demokracji i demokratycznego kapitalizmu to nie tylko imperatyw moralny, ale również najlepszy pomysł na rozwój gospodarczy w kolejnych dekadach.
W wykładzie uczestniczyło liczne audytorium, w tym ambasadorowie wielu państw, przedstawiciele najważniejszych instytucji w państwie, środowisk naukowych, organizacji studenckich.