30. rocznica pierwszych wolnych wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej /
Data: 4 VI 2019 godz.: 14.36
W 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska uczestniczyła w uroczystym posiedzeniu Senatu RP IX kadencji, które odbyło się 4 czerwca 2019 r. w Sali Kolumnowej w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie Senat obradował w pierwszych latach po odrodzeniu. W wyniku wyborów 4 czerwca 1989 Senat RP I kadencji był pierwszą od dziesięcioleci w pełni demokratycznie wybraną reprezentacją polskiego społeczeństwa.
Otwierając posiedzenie, marszałek Senatu Stanisław Karczewski odczytał uchwałę w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz w 30. rocznicę odrodzenia Senatu i częściowo wolnych wyborów do Sejmu, podjętą przez Izbę 28 maja 2019 r. Przypomniano w niej, że słowa wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II na pl. Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój ! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”, zapadły głęboko w zbiorową pamięć Polaków, stając się sygnałem do niezwykłych przemian. „Obudzeni jako naród przez Jana Pawła II, znaleźliśmy w sobie siłę, by wbrew przemocy i kłamstwu budować sferę wolności w ofiarnej działalności opozycji demokratycznej oraz w ramach wielkiego ruchu «Solidarność»” – napisano w uchwale. Podkreślono, że realizacja tego hasła stała się możliwa, gdy w Polsce i w innych krajach Europy Wschodniej zaczęły kruszyć się podstawy komunistycznego systemu. 30 lat temu, 4 czerwca 1989 r., Polacy mogli po raz pierwszy potwierdzić swoje niepodległościowe aspiracje w akcie wyborczym”.
W posiedzeniu wzięli również udział między innymi: prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, marszałkowie i senatorowie poprzednich kadencji Senatu, kardynał Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.
Rocznicowe posiedzenie Senatu RP poprzedziła uroczysta Msza Święta w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Nabożeństwo w intencji ojczyzny odprawił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W homilii przypomniał, że wybory do Senatu „były całkowicie wolne i zwycięskie”. „Tamten dzień 4 czerwca przeżywaliśmy jako dzień radości, a nawet wyzwolonego entuzjazmu. Przeszedł do historii jako wręcz symboliczny dzień odzyskania wolności, mimo że na w pełni wolne wybory trzeba było jeszcze poczekać dwa lata z wszelkimi tego konsekwencjami" - podkreślił.
We mszy uczestniczyli Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz senatorowie obecnej i poprzednich kadencji.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert w Teatrze Wielkim zorganizowany przez Biuro Programu „Niepodległa”.
Tego dnia przed kancelarią premiera został położony kamień węgielny pod budowę pomnika premiera Jana Olszewskiego. Monument ma stanąć nieopodal wejścia do wnętrza gmachu.