Brak możliwości wniesienia odwołania do sądu przez lekarza ukaranego przez Naczelny Sąd Lekarski II instancji. P 28/09
Data: 29 VI 2010 godz.: 0.00
29 czerwca 2010 r. o godz. 9.30 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Łodzi III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych dotyczące braku możliwości wniesienia odwołania do sądu przez lekarza ukaranego przez Naczelny Sąd Lekarski II instancji.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o izbach lekarskich w zakresie, w jakim wyłącza prawo lekarza ukaranego przez Naczelny Sąd Lekarski w II instancji karą nagany, do wniesienia odwołania do sądu, z art. 77 ust. 2 konstytucji.
Lekarza Jana K. uznano za winnego naruszenia Kodeksu Etyki Lekarskiej poprzez wypowiedzi zawarte w informacjach udzielonych dziennikarzom i zamieszczonych w prasie. Jan K. złożył odwołanie od tej decyzji do Naczelnego Sądu Lekarskiego (NSL) jednak z uchybieniem ustawowego terminu do jego wniesienia. Uzasadniając dopuszczalność rozpoznania odwołania twierdził, że odpis orzeczenia NSL otrzymał z półrocznym opóźnieniem oraz bez informacji o możliwości złożenia środków odwoławczych. Informację uzyskał od Rzecznika Praw Obywatelskich, do którego zwrócił się ze skargą na orzeczenie NSL. Wskazane okoliczności, zdaniem Jana K., uzasadniały przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Sąd Apelacyjny zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego, który umorzył postępowanie ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku. Trybunał nie podzielił argumentacji, iż złożone odwołanie winno być odrzucone jako niedopuszczalne bez potrzeby uprzedniego rozpoznania zawartego w nim wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. W następstwie postanowienia Trybunału sąd apelacyjny przywrócił Janowi K. termin do złożenia odwołania od orzeczenia NSL.
Zgodnie z kwestionowanym przepisem prawo wniesienia odwołania od orzeczenia sądu lekarskiego przysługuje obwinionemu lekarzowi jedynie w przypadku, gdy orzeczono wobec niego karę zawieszenia wykonywania zawodu lekarza lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu. W przypadku orzeczenia kary nagany, odwołanie nie przysługuje. W oparciu zatem o kwestionowany przepis odwołanie złożone przez Jana K. powinno być odrzucone, gdyż z mocy ustawy jest niedopuszczalne.
W orzecznictwie przyjęty został pogląd, zgodnie z którym w zakresie postępowań dyscyplinarnych przysługuje gwarancja prawa do sądu. W ocenie sądu pytającego sprzeczne z konstytucją jest zamknięcie drogi sądowej w zakresie możliwości poddania kontroli sądu spraw, w których orzeczono karę nagany.
Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Adam Jamróz, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Marek Kotlinowski.