Zwrot kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym P 20/06
Data: 29 V 2007 godz.: 0.00
29 maja 2007 r. o godz. 13.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu dotyczące zwrotu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 100 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2005 roku z art. 21 ust. 1 oraz z art. 64 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji w zakresie, w jakim pozbawiał spadkobierców podatnika podatku od towarów i usług prawa do określenia w decyzji prawa do zwrotu na ich rzecz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeżeli spadkodawca przed śmiercią nabył prawo do zwrotu podatku i nie złożył deklaracji.
Edmund G. prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług turystyki przyjazdowej. Do sprzedaży usług stosował stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0 proc. W związku z tym w jego rozliczeniach często występowała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, którą podatnik w składanych deklaracjach VAT 7 wykazywał do zwrotu na rachunek bankowy. Po śmierci Edmunda G. jego spadkobiercy złożyli deklarację VAT 7 i wystąpili o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Urząd skarbowy odmówił zwrotu podatku uzasadniając, że wraz ze śmiercią podatnika uprawnionego do złożenia deklaracji, wygasa prawo do zwrotu nadwyżki podatku na rachunek bankowy. W odwołaniu spadkobiercy wnieśli o zaliczenie zwrotów podatku VAT do masy spadkowej. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzje pierwszej instancji. Zdaniem pytającego sądu możliwość żądania zwrotu nadpłaty podatku, czy też domagania się zwrotu bezpośredniego podatku od towarów i usług jest tak samo istotna dla podatnika jak i jego spadkobierców. Kwestionowana regulacja jest niezgodna z konstytucyjną zasadą ochrony prawa dziedziczenia.
Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz, sprawozdawcą będzie wiceprezes TK Janusz Niemcewicz.