Ograniczenie kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego SK 29/05
Data: 26 VI 2007 godz.: 0.00
Ograniczenie kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego nie powoduje, że podmioty nie będące jego uczestnikami nie mogą na drodze sądowej dochodzić swych praw.
26 czerwca 2007 r. o godz. 10. 00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Spółdzielni Pracy "SKALA" w Warszawie dotyczącą ograniczenia kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 6261 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego jest zgodny z art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wyłączenie skarżącej Spółdzielni Pracy "SKALA" z grona uczestników postępowania wieczystoksięgowego nie zamknęło jej drogi sądowej. Skarżąca spółdzielnia mogła dochodzić swych praw w procesie sądowym, gwarantującym jej szersze uprawnienia niż postępowanie wieczystoksięgowe. Kwestionowany przepis nie narusza więc konstytucji. Zdaniem Trybunału ograniczenie prawa do sądu wynikające z kwestionowanego przepisu jest konieczne ze względu na ochronę praw innych osób oraz zachowanie szeroko pojętego porządku publicznego. Tylko sprawnie prowadzone rejestry stanu prawnego nieruchomości mogą spełniać przypisane im funkcje. Ograniczenie kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego zostało ustanowione w ustawie i nie narusza istoty prawa do sądu. Ograniczenie to nie oznacza bowiem, że podmioty nie będące jego uczestnikami nie mogą na drodze sądowej dochodzić swych praw.
Rozprawie przewodniczył sędzia TK Mirosław Wyrzykowski, a sprawozdawcą był sędzia TK Adam Jamróz.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Prasa: Rzeczpospolita, 148, 27. 06. 07 r. Jolanta Kroner: Wpis może zostać obalony w postępowaniu sądowym. Gazeta Prawna, 123, 27. 06. 07 r. Małgorzata Ostrzyżek: Ograniczenie kręgu uczestników postępowania. Dziennik, 148, 27.06. 07. r. Marcin Musiał: Wykluczenie ze sprawy o wpis zgodne z konstytucją. |