Ograniczenie kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego SK 29/05
Data: 26 VI 2007 godz.: 0.00
26 czerwca 2007 r. o godz. 10. 00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Spółdzielni Pracy "SKALA" w Warszawie dotyczącą ograniczenia kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 6261 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego z art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji. Zaskarżony przepis ogranicza krąg uczestników postępowania w postępowaniu wieczystoksięgowym i pozbawia w nim uczestnictwa nie wymienione podmioty prawne mające interes prawny w rozumieniu art. 510 kpc.
Spółdzielnia Pracy "SKALA" jest od 1952 r. zarządcą nieruchomości położonej w Warszawie. na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła. Od 1963 r. przysługuje spółdzielni roszczenie o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania gruntu. Spółdzielnia w przewidywanym przepisami terminie złożyła wniosek o ustanowienie wieczystego użytkowania, ale nie został on rozpatrzony do chwili obecnej. Natomiast Gmina Warszawa Centrum ustanowiła wieczyste użytkowanie na rzecz następców prawnych właściciela przedekrętowego (dekret z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy). Spółdzielnia, gdy dowiedziała się o zawartej umowie i wniosku złożonym do sądu o wpis prawa wieczystego użytkowania gruntu, złożyła swój wniosek o udział w sprawie o wpis. Sąd Rejonowy nakazał wpis następców prawnych jako użytkowników gruntu. Apelacja spółdzielni do Sądu Okręgowego została oddalona, bo spółdzielnia nie była podmiotem wymienionym w kwestionowanym przepisie. Zażalenie złożone do Sądu Najwyższego oddalono z tego samego powodu. Zdaniem spółdzielni zaskarżony przepis zamyka drogę sądową do kwestionowania treści wpisu w księdze wieczystej podmiotom w tym przepisie niewymienionym. Fakt, że mogą one wystąpić z powództwem w odrębnej sprawie nie zmienia w sposób zasadniczy ich sytuacji. Nie uczestniczenie w postępowaniu wieczystoksięgowym może spowodować w praktyce sytuację nieodwracalną będącą następstwem zbycia nieruchomości przez podmiot wpisany do księgi wieczystej.
Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Mirosław Wyrzykowski, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Adam Jamróz.