Porty i przystanie morskie K 53/02
Data: 29 X 2003 godz.: 0.00
29 października 2003 r. o godz. 10:00 Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o zmianie ustawy o portach i przystaniach morskich.
Trybunał orzekł, że art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o zmianie ustawy o portach i przystaniach morskich w zakresie, w jakim dotychczasowe brzmienie art. 11 ustawy o portach i przystaniach morskich zdefiniowane zostaje jako ustęp 1, jest niezgodny z art. 2 i art. 217 oraz nie jest niezgodny z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Art. 1 pkt 5 w związku z art. 6 zaskarżonej ustawy są zgodne z art. 2 i art. 217 i nie są niezgodne z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
Trybunał uznał, że zmiana nieistniejącego przepisu wywołuje niejasność prawa oraz stwarza możliwość rozbieżnych interpretacji istniejącego stanu prawnego. Zdaniem wnioskodawcy stan taki narusza zasadę przyzwoitej legislacji, stanowiącą jeden z fundamentów państwa prawnego (art. 2 Konstytucji). Ponadto tworzenie przez prawodawcę przepisów, które nie są wystarczająco klarowne i jasne dla ich adresatów podważa zaufanie obywatela do stanowionego przez państwo prawa. Wprowadzenie przez ustawodawcę regulacji podatkowej, która stoi w sprzeczności z przyjętą wcześniej normą prawną stanowi także naruszenie gwarantowanego konstytucyjnie trybu regulowania kwestii podatkowych (art. 217 Konstytucji).
TK stwierdzając w toku kontroli prewencyjnej niezgodność art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o zmianie ustawy o portach i przystaniach morskich z art. 2 i art. 217 Konstytucji podkreśla, ze tego rodzaju niezgodność nie jest nierozerwalnie związana z całością ustawy. Jednocześnie Trybunał wskazuje na celowość zwrócenia ustawy Sejmowi dla usunięcia istniejących niezgodności poprzez nadanie zaskarżonej normie właściwej redakcji.
Rozprawie przewodniczył Prezes TK Marek Safjan, a sprawozdawcą był Sędzia TK Marek Mazurkiewicz.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim
Prasa |