Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Wysokość opłaty od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. SK 12/13

Data: 9 IV 2014 godz.: 11.13

15 kwietnia 2014 r. o godz. 13.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną spółki z o.o. dotyczącą wysokości opłaty od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z art. 2 w związku z art. 31 ust. 3, art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 oraz art. 78 konstytucji w zakresie nałożenia obowiązku wniesienia rażąco wysokiej opłaty od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podjętego po otwarciu ofert, tj. opłaty stosunkowej w wysokości 5% wartości przedmiotu zamówienia w postępowaniu dotyczącym tej skargi (nie więcej niż 5.000.000 złotych).

Spółka z o.o. wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie art. 180 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: PZP). Skarżący (w postępowaniu występujący jako odwołujący) podniósł w nim kwestię naruszenia przez zamawiającego przepisów prawa zamówień publicznych (art. 24 ust. 2 pkt 4 w związku z art. 24 ust. 4 w związku z art. 89 ust. 1 pkt 2) poprzez zaniechanie wykluczenia z postępowania innej spółki oraz zaniechanie odrzucenia jej oferty pomimo braku wykazania przez tę spółkę spełniania warunków udziału w postępowaniu. Wskazał też na naruszenie przez zamawiającego art. 89 ust. 1 pkt 3 PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty tej spółki jako czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz art. 7 ust. 1 ww. ustawy poprzez wybór niekompletnej oferty spółki oraz dokonanie oceny ofert w sposób nieobiektywny, co narusza zasady uczciwej konkurencji.

KIO odrzuciła odwołanie. Skarżący nie zgodził się z tym postanowieniem KIO i wniósł skargę do sądu okręgowego razem z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych w zakresie opłaty sądowej od skargi. Sąd oddalił ten wniosek i wezwał skarżącego do uiszczenia opłaty sądowej od skargi w wysokości 5.000.000 złotych w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Skarżący nie wniósł opłaty w tej wysokości, sąd odrzucił skargę. Skarżący tym samym wyczerpał wszystkie możliwe środki sądowej ochrony przysługujących mu wolności lub praw.

Zdaniem spółki art. 34 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych uniemożliwia gwarantowaną przez konstytucję możliwość zaskarżenia orzeczeń. Ustalona wysokość opłat, w tym w szczególności górna granica wynosząca 5.000.000 złotych, wydaje się być rażąco wysoka i nieuzasadniona w demokratycznym państwie prawnym.

Rozprawie przewodniczył będzie sędzia TK Marek Kotlinowski, sprawozdawcą będzie sędzia TK Leon Kieres.