Uroczystość w Trybunale Konstytucyjnym z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja /
Data: 4 V 2015 godz.: 12.00
4 maja 2015 roku odbyła się w Trybunale Konstytucyjnym doroczna uroczystość z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Gościem honorowym spotkania była Pani prof. Karin Friedrich z Uniwersytetu Aberdeen, która wygłosiła wykład Rola i znaczenie Prus Królewskich (Prussia Polonica) w życiu politycznym i intelektualnym Rzeczypospolitej w XVIII wieku, szczególnie w dobie reform ustrojowych.
Karin Friedrich (urodziła się w 1963 r. w Monachium) jest profesorem historii Europy Nowożytnej, Współdyrektorką Centrum Studiów Nowożytnych na Uniwersytecie Aberdeen King’s College.
W 1989 r. ukończyła studia na Uniwersytecie Ludwika Maximiliana w Monachium, zaś w 1995 r. uzyskała – pod opieką prof. Andrzeja Sulimy Kamińskiego – tytuł doktora na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Jej dysertacja doktorska dotyczyła elit miejskich w Prusach Królewskich (Prussia Polonica), ich tożsamości historycznej i narodowej w kontekście szlacheckiej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
W latach 1995-2004 pracowała jako wykładowca w School of Slavonic and East European Studies na Uniwersytecie Londyńskim. Wykładała również na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Stypendystka Leverhulme Foundation, Arts and Social Science Research Council (AHRC), Uniwersytetu w Greifswaldzie i Herzog August Bibliothek Wolfenbüttel.
Badania prowadzone przez prof. Karin Friedrich dotyczą m.in. dziejów Prus Królewskich i Książęcych, historii idei politycznych i religijnych w nowożytnej Europie Środkowo-Wschodniej.
W latach 2001-2006 była współredaktorem czasopisma „German History”.
Obecnie prowadzi prace w ramach projektu badawczego „Crossing Borders”: ponadnarodowa szlachta, lojalność polityczna i wyznaniowa w polsko-niemieckim pograniczu (1600-1669) poświęconego kulturze, polityce oraz religii na pograniczu polsko – litewsko – prusko - niemieckim ze szczególnym zainteresowaniem rolą Bogusława Radziwiłła, pierwszego gubernatora Prus Książęcych.
Autorka wielu publikacji. Po polsku ukazała się praca „Inne Prusy. Prusy Królewskie i Polska między wolnością a wolnościami (1569-1772)”. Najnowsza książka opublikowana w 2012 r. nosi tytuł „Brandenburg-Prussia 1466-1806. The Rise of a Composite State”.