Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Prezentacja książki prof. Wojciecha Sokolewicza "Wojsko i Konstytucja" /

Data: 14 VII 2015 godz.: 17.00

15 lipca 2015 roku w Trybunale Konstytucyjnym odbyło się spotkanie poświęcone prezentacji książki prof. Wojciecha Sokolewicza "Wojsko i Konstytucja". Zmarły w 2012 r. Opens external link in new windowprof. Wojciech Sokolewicz w latach 1993-1998 pełnił funkcję Sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
O książce rozmawiali sędziowie Trybunału w stanie spoczynku prof. Lech Garlicki i prof. Mirosław Wyrzykowski.
O wydanej przez Wydawnictwa TK publikacji tak napisali w "Słowie o książce" prof. Maria Kruk oraz prof. Mirosław Wyrzykowski: Książka Wojsko i Konstytucja, dotycząca konstytucyjnego statusu wojska, jest wartościowym opracowaniem monograficznym relacji między państwem a Siłami Zbrojnymi RP na tle zasad konstytucyjnych, zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Jest to zagadnienie o charakterze ustrojowym, politycznym i międzynarodowym, fundamentalne dla egzystencji i funkcjonowania państwa. Autor z dużą erudycją, wnikliwością i rzetelnością „rozszyfrowuje" przepisy Konstytucji z punktu widzenia ich znaczenia, zastosowania prawnego i konsekwencji praktycznych. Praca ta jest - jak sam pisze - tyleż prawoznawcza, co politologiczna, bowiem obok przeprowadzonej na wysokim poziomie drobiazgowej analizy prawnej i przemyślanej oceny, Autor wzbogaca treść książki równie wnikliwą analizą praktyki konstytucyjnej. Analizuje m.in. takie zagadnienia jak partykularne interesy wojska jako instytucji i jako grupy społecznej czy też tendencje do zamykania się wojska przed wpływami zewnętrznymi i związane z tym trudności cywilnej kontroli nad armią. Na szczególne uznanie zasługują rozważania dotyczące neutralności Sił Zbrojnych. Autor rozwija teoretyczne podstawy konstytucyjnej kategorii neutralności, także w kontekście innych kontekstów i znaczeń konstytucyjnych neutralności jako kategorii wyodrębnionej ze względu na specyfikę Sił Zbrojnych. (…)
O samej jakości opracowania, ponad to, co zostało już wyrażone, nie ma potrzeby więcej pisać, bo sam Autor jest tu marką najwyższej jakości. Wypada więc tylko docenić fakt, że pozostawił nam ten swoisty legat naukowy, który – powtórzmy – wzbogaca tak wydatnie dorobek polskiej nauki prawa konstytucyjnego. Myślę, że winniśmy za to Autorowi, Profesorowi Wojciechowi Sokolewiczowi, podziękowanie.

Opens external link in new windowNagranie