Trybunał Konstytucyjny

Adres: 00-918 Warszawa, al. Szucha 12 a
prasainfo@trybunal.gov.pl tel: +22 657-45-15

Biuletyn Informacji Publicznej
Transmisja

Wykład prof. Zdzisława Krasnodębskiego w Trybunale Konstytucyjnym /

Data: 13 V 2017 godz.: 8.53

Dnia 12 maja 2017 r. prof. Zdzisław Krasnodębski wygłosił w Trybunale Konstytucyjnym wykład pt. "Nieliberalna demokracja czy liberalna postdemokracja? Dwie diagnozy współczesności."

Prof. Zdzisław Krasnodębski - socjolog, filozof społeczny, publicysta, profesor Uniwersytetu w Bremie (od 1995 r.) oraz krakowskiej Akademii Ignatianum. Urodził się 11 kwietnia 1953 r. w Choszcznie. W 1976 ukończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1981 także studia na Ruhr-Universität w Bochum. Od 2007 do 2009 członek Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów. W 2010 r. Prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W latach 2007 – 2010 wchodził w skład Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, do której ponownie został powołany w grudniu 2015 r. Od 2016 roku przewodniczący Rady Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Jest też członkiem założycielem Fundacji Dyplomacja i Polityka oraz Fundacji Polska Wielki Projekt. Specjalizuje się w teoriach socjologicznych, filozofii społecznej i politycznej oraz kwestiach integracji europejskiej i relacji polsko-niemieckich. Wykładał na czołowych światowych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych (Uniwersytet Princeton, Uniwersytet Columbia, Katolicki Uniwersytet Ameryki) i Wielkiej Brytanii (Uniwersytet Cambridge, Uniwersytet Oxfordzki).  W Polsce wykładał także na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem wielu prac naukowych, książek i publikacji z dziedziny socjologii, filozofii i polityki. Do najważniejszych z nich należą: „Upadek idei postępu”, „Demokracja peryferii” oraz „Już nie przeszkadza”. Od lat profesor Krasnodębski jest zaangażowany w kształtowanie relacji polsko-niemieckich. W latach 2006-2008 był przewodniczącym rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jest członkiem założycielem Towarzystwa im. Helmutha Plessnera, gromadzącego badaczy zajmujących się antropologią filozoficzną. Na Uniwersytecie w Bremie profesor Krasnodębski był wieloletnim szefem Centrum Badań Europy Środkowej i Wschodniej (1998-2009) oraz interdyscyplinarnych studiów Kultury Polskiej (1997-2008). Ponadto, był jednym z inicjatorów kierunku studiów europejskich na Uniwersytecie w Bremie.

W 2014 r. zdobył mandat posła do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 4 (Warszawa i 8 powiatów)  uzyskując blisko 100 tysięcy głosów. Od 2010 roku pełni także funkcję przewodniczącego Kapituły Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nagroda przyznawana jest corocznie podczas Kongresu Polska Wielki Projekt, w którego Radzie Programowej także zasiada prof. Z. Krasnodębski.