Konferencja pt. „Stulecie uzyskania pełni praw wyborczych w Polsce przez kobiety” oraz otwarcie wystawy „Polska droga do równouprawnienia kobiet”.
6 listopada w Trybunale Konstytucyjnym odbyła się konferencja zatytułowana „Stulecie uzyskania pełni praw wyborczych w Polsce przez kobiety”.
Mamy najróżniejsze rankingi, jeżeli chodzi o pozycję kobiety w dzisiejszym świecie, ale wydaje mi się, że nie o rankingi chodzi. Chodzi o realne, autentyczne prawa kobiet i poczucie kobiety, że jest równoprawnym partnerem w społeczeństwie, w którym funkcjonuje – stwierdziła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Jeżeli chodzi o realizowanie siebie jako kobiety w życiu społecznym, politycznym, zawodowym i rodzinnym, to mam wrażenie, że Polska jest krajem umożliwiającym kobiecie realizowanie siebie w najróżniejszych obszarach – dodała prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Następnie prof. Andrzej Nowak wygłosił wykład pt. „Wanda i Wandale". Była to błyskotliwa opowieść o tym, jak na przestrzeni naszych dziejów przejawiał się geniusz kobiecości i jak mocno wybitne kobiety wpłynęły na kształt polskiej państwowości.
Później odbyła się dyskusja na temat „Dlaczego prawa wyborcze kobiet w II RP były oczywistością, czyli polski ruch emancypacyjny przed rokiem 1918”, w której udział wzięły: dr hab. Małgorzata Dajnowicz, dr hab. Magdalena Gawin i dr Ewelina Kostrzewska. Moderatorem dyskusji był redaktor Grzegorz Górny.
Kiedy w roku 1918 Rzeczpospolita po latach niewoli odzyskała niepodległość, od razu wprowadziła prawa wyborcze dla kobiet. Dla większości ówczesnych Polaków było to czymś oczywistym, choć wcale nie było to oczywistością dla innych narodów, jak np. Szwedów, Francuzów, Włochów czy Szwajcarów – podkreśliła prezes Julia Przyłębska podczas otwarcia wystawy pt. „Polska droga do równouprawnienia kobiet”.
Ważnym zdarzeniem tego dnia była prezentacja książki ks. Jana Urbana „O prawa obywatelskie kobiet”, która została wydana nakładem Trybunału Konstytucyjnego. Pierwotnie tekst ukazał się na łamach "Przeglądu Powszechnego" i był w 1918 roku najważniejszym głosem w przestrzeni publicznej na rzecz przyznania kobietom pełni praw wyborczych.
Gościem honorowym konferencji była wiceprezes Sądu Konstytucyjnego Chorwacji Snježana Bagić. W spotkaniu w Trybunale Konstytucyjnym udział wzięli również Halina Szymańska – szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Piotr Wawrzyk – podsekretarz stanu w MSZ, Adam Bielan – wicemarszałek Senatu RP, Wojciech Fałkowski – dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, Orsolya Zsuzsanna Kovács – ambasador Węgier w Polsce, a także inni znamienici goście.