Prezes Trybunału Konstytucyjnego na obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
W dniu Narodowego Święta Niepodległości Prezes Trybunału Konstytucyjnego uczestniczyła w uroczystej odprawie wart na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i w wielu innych wydarzeniach upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W południe 11 listopada 2018 r. w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” Polacy odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Także na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, naszym hymnem państwowym rozpoczęły się podniosłe uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podczas tych uroczystości został odczytany Niepodległościowy Apel Pamięci.
– To wielkie szczęście, że mieliśmy 100 lat temu takie społeczeństwo, takich żołnierzy i takich przywódców, Ojców Niepodległości, którzy umieli stanąć razem, by Polskę odzyskać. Choć mieli różne poglądy, absolutnie mieli tę jedną ideę – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda w wystąpieniu na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wcześniej Prezes Julia Przyłębska uczestniczyła w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej i złożyła wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego wzięła także udział w uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego na Zamku Królewskim oraz przeszła ulicami Warszawy w Biało-Czerwonym Marszu „Dla Ciebie Polsko”.
Uroczyste obchody zakończył jeden z największych w Polsce spektakli świetlnych przy Bulwarach Wiślanych. Pokazom fajerwerków towarzyszyła iluminacja świetlna.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości biało-czerwonymi barwami rozbłysnął budynek Trybunału Konstytucyjnego.
10 listopada 2018 r. Prezes Trybunału Konstytucyjnego uczestniczyła w Koncercie dla Niepodległej na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Podczas uroczystości wykonano 28 utworów, będących częścią dziedzictwa muzycznego ostatnich stu lat.
12 listopada 2018 r. Prezes Trybunału Konstytucyjnego uczestniczyła w premierze filmu pt. „Niepodległość”. Dokument został utworzony z archiwalnych materiałów z lat 1914 – 1923.