Prezes Trybunału Konstytucyjnego uczestniczyła w uroczystościach z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
27.12.2018 r. w Poznaniu odbyły się obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W uroczystościach uczestniczyły najważniejsze osoby w państwie, w tym Prezydent Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska uczestniczyła m.in. w uroczystościach odsłonięcia Tablicy Wdzięczności poświęconej "Ojcom Niepodległej Ojczyzny, bohaterom Powstania Wielkopolskiego".
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w tym szczególnym dla wszystkich Wielkopolan i Polaków dniu Premier Mateusz Morawiecki wręczył zasłużonym Wielkopolanom Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. To szczególne wyróżnienie otrzymało 30 Wielkopolan, a wśród nich urzędnicy państwowi, działacze społeczni, kombatanci, naukowcy, przedsiębiorcy. Medal otrzymała także Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
– Jestem skromną osobą w porównaniu z osiągnięciami innych jeśli chodzi o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Mam nadzieję, że poprzez swoją postawę będę godnie reprezentować Wielkopolskę – stwierdziła Julia Przyłębska po odebraniu wyróżnienia.
Prezydent Andrzej Duda uhonorował Orderami Orła Białego pośmiertnie Dowódców Powstania Wielkopolskiego: generała broni Józefa Dowbor-Muśnickiego – Dowódcę Powstania Wielkopolskiego od 16 stycznia 1919 roku do jego zakończenia oraz generała brygady Stanisława Taczaka – pierwszego przywódcę Powstania Wielkopolskiego. W Sali Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim, w dniu 100. rocznicy wybuchu zrywu, została wystawiona flaga Powstania Wielkopolskiego.
Tablica Wdzięczności, która zawisła na gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego to dzieło, które powstało z inicjatywy wojewody wielkopolskiego, a sfinansowane zostało przez Instytut Pamięci Narodowej. Tablicę wykonał rzeźbiarz Roman Kosmala – autor m.in. ławeczki Klemensa Mikuły czy tablicy pamięci Jarosława Ziętary.
Na tablicy znajduje się wizerunek wpisanego w powstańczą rozetę orła Armii Wielkopolskiej oraz cytat z przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego wygłoszonego 26 grudnia 1918 r. do rodaków w Poznaniu. Jest też napis: "Ojcom Niepodległej Ojczyzny, bohaterom Powstania Wielkopolskiego, pokoleniom nieugiętych patriotów i organiczników, z poczuciem wdzięczności i najwyższego szacunku składamy hołd w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w 100. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dumni Wielkopolanie”.
Na uroczystość odsłonięcia tablicy licznie przybyli m.in. filateliści. Z okazji jubileuszu Poczta Polska wyemitowała znaczek "100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego", który przedstawia flagę powstańczą z orłem w koronie, a także czapkę rogatywkę, na której znajdują się trefl i orzełek.
Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Jego znaczenie było bardzo istotne dla odradzania się niepodległego państwa polskiego i kształtowania jego granic. Powstańcy wielkopolscy brali także później udział m.in. w obronie Warszawy przed bolszewikami w 1920 r.
Okazją do zamanifestowania dążeń niepodległościowych Wielkopolan stał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Główne walki wybuchły 27 grudnia 1918 roku i zakończyły się 6 stycznia 1919 r. zdobyciem lotniska Ławica. W ciągu trzech tygodni walk prawie cała Wielkopolska została wyzwolona