19 czerwca 2012 roku - wykład w Trybunale Konstytucyjnym prof. Huberta Izdebskiego
19 czerwca 2012 roku prof. Hubert Izdebski wygłosił wykład w Trybunale Konstytucyjnym na emat "Fundamenty współczesnych państw: wartości, zasady i prawa podstawowe". Był to już czwarty wykład z cyklu "Filozofia i teoria państwa".
Jeśli mówimy o fundamentach Rzeczypospolitej, to mówimy o fundamentach współczesnych, demokratycznych państw prawnych o społecznej gospodarce rynkowej, bez względu na to, jak silny będzie ten społeczny element i vice versa. Fundamenty współczesnych demokratycznych państw prawnych o społecznej gospodarce rynkowej są fundamentami Rzeczypospolitej i to umożliwia przyjęcie dla dalszych wywodów dotyczących szerszego, a nie tylko polskiego, kontekstu prawa oraz doktryny prawnej i prawniczej, kontekstu uniwersalnego. Wyrażającego się przede wszystkim w różnego rodzaju dokumentach bardziej ideowych niż prawnych ONZ, kontekstu zachodniej tradycji prawnej, do której należymy, można powiedzieć znowu w pełni należymy, a przede wszystkim kontekstu europejskiego. Gdy mowa o kontekście europejskim trzeba pamiętać, że przez Europę można i trzeba rozumieć trzy zbiory państw i ich formy organizacyjne, od najściślejszej w postaci Unii Europejskiej poprzez Radę Europy, bardzo istotną w definiowaniu fundamentów współczesnych państw europejskich, z Radą Europy jest ściśle powiązany europejski system ochrony praw człowieka, do organizacji bezpieczeństwa i współpracy w Europie - powiedział, rozpoczynajac swój wykład prof. Hubert Izdebski.
Hubert Izdebski urodził się 19 września 1947 r. w Warszawie. Polski prawnik, profesor nauk prawnych, historyk idei i prawa, teoretyk administracji, specjalizujący się w opracowywaniu projektów ustaw i zagadnieniach samorządowych, radca prawny i adwokat. Profesor zwyczajny, dyrektor Instytutu Nauk o Państwie i Prawie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowca Collegium Civitas w Warszawie oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Sekretarz Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2000-2009 Przewodniczący Zarządu Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego. Był sekretarzem Zarządu Generalnego Polskiego Towarzystwa Historycznego (1985-1988) i wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego (1988-1991). Uczestniczył w pracach nad reformą administracji publicznej w latach 1991-1994, 1995-1997, 1998. Autor projektu drugiej ustawy samorządowej dla miasta stołecznego Warszawy. Współtworzył projekt ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Autor i współautor wielu publikacji z zakresu prawa administracyjnego, historii myśli politycznej i prawnej, historii ustroju i prawa, prawa cywilnego, konstytucyjnego oraz teorii i filozofii prawa. Niektóre publikacje: "Doktryny polityczno-prawne. Fundamenty współczesnych państw” (2010 ), "Samorząd terytorialny, podstawy ustroju i działalności” (7 wydań, ostatnie 2011), Vvedenie v publičnoe upravlenie i administrativnoe pravo (Rostów nad Donem 2008), "Elementy teorii i filozofii prawa” (2 wydania, ostatnie 2011), "Historia myśli politycznej i prawnej” (4 wydania, ostatnie 2007 r.), "Fundamenty współczesnych państw” (2007), Introduction to public administration and administrative law (2006), "Administracja. Zagadnienia ogólne” [wraz z Michałem Kuleszą] (3 wydania, ostatnie 2004), "Historia administracji” (5 wydań, ostatnie 2001).