Uroczystość w Trybunale Konstytucyjnym z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja
3 maja 2013 roku odbyła się w Trybunale Konstytucyjnym doroczna uroczystość z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja. Spotkanie trzeciomajowe uświetnił wykład prof. Petro Steciuka, Sędziego Sądu Konstytuycyjnego Ukrainy na temat "Postrzeganie Ustawy Rządowej z 3 Maja 1791 roku z perspektywy ukraińskiej". W uroczystości wzięli udział m.in. Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, I Prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski, Wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski, Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, Wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Małgorzata Niezgódka-Medek oraz Prezes Sądu Konstytucyjnego Republiki Litewskiej Romualdas Urbaitis i Wiceprezes Sądu Konstytucyjnego Ukrainy Jurij Baulin.Petro Steciuk
Sędzia Sądu Konstytucyjnego Ukrainy
Urodził się w 1962 roku w Kopaczenci w obwodzie iwano-frankowskim. Ukończył Wydział Prawa Lwowskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki (1989).
W 1994 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych (Charków), zaś w 1997 roku, tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych (Monachium).
Od 1983 do 1991 roku był asystentem, zaś w latach 1991-1994 doktorantem w Katedrze Prawa Państwowego i Administracyjnego Uniwersytetu im. Iwana Franko we Lwowie.
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowym Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Iwana Franko we Lwowie. Był także prorektorem tego Uniwersytetu. W latach 1998-2004 był kierownikiem Katedry Prawa Konstytucyjnego, Administracyjnego i Finansowego Lwowskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki. Od 2005 roku jest profesorem Katedry Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego Wyższej Szkoły Prawa i Zarządzania w Przemyślu, zaś od 2009 roku jest profesorem Katedry Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki.
W sierpniu 2006 roku został powołany przez Radę Najwyższą Ukrainy do pełnienia urzędu sędziego Sądu Konstytucyjnego. Przysięgę złożył 4 sierpnia 2006 roku.
Jest odznaczony medalem Zasłużonego Prawnika Ukrainy.
Autor ponad stu prac z prawa konstytucyjnego, historii doktryn konstytucyjnych, teorii i praktyki współczesnego konstytucjonalizmu, w tym monografii Stanisław Dnistrianski jako konstytucjonalista (1999), podręczników Konstytucja Ukrainy w pytaniach i odpowiedziach, Podstawy teorii konstytucji i konstytucjonalizmu (2003), współautor podręczników Prawoznawstwo(1995), Podstawy demokracji (2009) i innych.
Prof. Petro Steciuk jest także autorem szczególnej (wydanej we Lwowie w 2010 roku) publikacji: Pierwsza Konstytucja Polski 1791 - próba analizy prawnej.