17 października 2012 - konferencja w Trybunale Konstytucyjnym
17 października 2012 roku w Trybunale Konstytucyjnym odbyła się, z okazji 15-lecia wejścia w życie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, konferencja "Konstytucja RP w pierwszych dekadach XXI wieku wobec wyzwań politycznych, gospodarczych, technologicznych i społecznych”. Podczas konferencji swoje wystąpienia zaprezentowali młodzi prawnicy. Referaty zostały wyłonione spośród prawie 50 propozycji nadesłanych z wydziałów prawa jedenastu wyższych uczelni. Komisja składająca się z Prezesa, Wiceprezesa i czterech sędziów Trybunału, wybrała 20 referatów.
W konferencji wzięli udział - Prezydent RP, Marszałek Sejmu, Rzecznik Praw Obywatelskich, sędziowie i prokuratorzy, przedstawiciele nauki prawa i korporacji prawniczych.
Rozpoczynając spotkanie Prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Rzepliński powiedział: Kiedy zastanawialiśmy się, jak uczcić 15 lat obowiązywania Konstytucji, ustawy zasadniczej, która reguluje życie Państwa Polskiego, gospodarki, społeczeństwa, a przede wszystkim ma służyć ochronie praw podstawowych, wpadliśmy na pomysł - razem z Wiceprezesem prof. Stanisłąwem Biernatem - zorganizowania konferencji, podczas której o ustawie zasadniczej wypowiedzieliby się młodzi prawnicy. Myślę, że to rzeczywiście pozwoli nam, tym którzy brali udział w tworzeniu tej Konstytucji, którzy o niej pisali przez ostatnie 15 lat i tym, którzy ją stosują, popatrzeć na nią z perspektywy, tych którzy za 15-20 lat będą podejmowac ważne decyzje, nie tylko na uniwersytetach, czy w sądzie konstytucyjnym, ale i w urzędach, decyzje oparte na Konstytucji Jestem przekonany, że to będzia nadal ta, obowiązująca obecnie Konstytucja, która obrośnie poglądami doktryny, wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale i przekonaniami ludzi o tym, jak ważna jest ta nasza ustawa zasadnicza dla ich życia.
Marszałek Sejmu, Pani Ewa Kopacz w swoim przemówieniu podkreśliła, że Państwo prawa istnieje wtedy, kiedy organizacja i działanie władzy publicznej oparte są na prawie, wtedy kiedy prawem związane jest społeczeństwo i władza i gdy prawo stoi ponad władzą. Pani Marszałek wskazała na szczególną rolę prawników w dbaniu o to, aby instytucje działały w zgodzie prawem - Parlament uchwala ustawy, ale stają się one dojmującym konkretem dopiero w ich praktycznym stosowaniu. Jako prawnicy macie szczególny obowiązek dbać o to, aby instytucje działały praworządnie, to znaczy zgodnie z prawem i na jego podstawie. Demokratyczne państwo prawa, to państwo codziennej uczciwości i uczynności w stosunku do obywatela, to zrozumiałe i akceptowane prawo, to urzędnik, traktujący swój tytuł i stanowisko jako powołanie do służby publicznej, a nie do sprawowania władzy.
Prezydent RP, Pan Bronisław Komorowski stwierdził, że z doświadczenia tych kilkunastu lat funkcjonowania nowej konstytucji w Polsce, dla mnie wynika jeden wniosek, że oprócz rozwiązań konstytucyjnych, oprócz zapisów konstytucji, niesłychanie istotna jest praktyka polityczna, która może wykorzystać dobrą i złą konstytucję w dobry i w zły sposób. Bo widać, że przy dobrych rozwiązaniach, które w konkretnych sytuacjach, konstalacjach politycznych, w obliczu konkretnych wyzwań, i jakby w rękach konkretnych osób, ta sama Konstytucja może dawać same pozytywne odpowiedzi, dawać szansę na dobrą reakcję, jak i może być narzędziem niewystarczającym. Dlatego chciałbym to powiedzieć z pełnym dzisiaj szacunkiem dla rozwiązań, które według mnie są rozwiązaniami, które dały Polsce stabilizację, szansę na stabilizację polityczną. Odpowiedziała ta konstytucja przecież na konkretne także wyzwania i zagrożenia związane z często trudnymi, bolesnymi doświadczeniami z pierwszych lat transformacji, gdzieś na styku różnych elementów władzy państwowej, co także ja przerabiałem na własnej skórze ówczesnego wiceministra i parlamentarzysty. Prezydent RP podziękował także za świetny pomysł, żeby uczcić tę piętnastą rocznicę uchwalenia konstytucji konferencją poświęconą jej praktycznej roli wobec kolejnych zadań, jakie nakłada na nią rozwój Polski i naszych polskich relacji ze światem. Ten okres piętnastu lat, od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe i wejścia w życie, to czas, w moim przekonaniu, pozwalający już w sposób absolutnie pełny na taką głęboką analizę, i ocenę jej skuteczności, i także funkcjonalności.