17 stycznia 2012 roku - wykład w Trybunale Konstytucyjnym ks. dr Jacka Norkowskiego Śmierć mózgowa: problemy etyczne i prawne
17 stycznia 2012 roku odbył się w Trybunale Konstytucyjnym wykład ks. dr Jacka Norkowskiego na temat "Śmierć mózgowa: aspekty medyczne i prawne". Rozpoczynając wykład ks. dr Jacek Norkowski powiedział: Motto mojego wykładu brzmi "Żaden uraz głowy nie jest tak łagodny, aby go całkowicie lekceważyć, ani żaden uraz głowy nie jest tak ciężki, aby tracić wszelką nadzieję”. Napisał to kiedyś Hipokrates i do dzisiaj jest to aktualne dla wszystkich lekarzy. Jak wiemy urazy głowy są rzeczą dosyć częstą dotyczą wręcz tysięcy ludzi w każdym kraju, ponieważ jeździmy dużo, jeździmy szybko, a jeszcze są też inne przyczyny, dla których ludzie mogą zapaść w śpiączkę, ale to jest statystycznie największa grupa i część z tych chorych, którzy ulegają wypadkom przez jakiś czas nie odzyskuje przytomności. Często słyszymy o śpiączce, a definicje śpiączki bywają oczywiście różne, jedna z nich jest taka bardzo prosta, jest to brak reakcji na bodźce, spontanicznych ruchów, brak odruchów i kontaktu słownego. Jedną z nowszych wersji jest jakby uściślenie to jest stan nieświadomości, w którym pacjent demonstruje brak reakcji na bodźce lub reakcję minimalną, nie ma cyklu snu i czuwania i nie otwiera oczu, odruchy z pnia mózgu są zachowane. To uściślenie się bierze stąd, że jeśli pojawi się cykl snu i czuwania, czyli, że pacjent zacznie otwierać oczy po jakimś czasie, to znaczy, że to już jest stan wegetatywny, a nie śpiączka. Natomiast, gdyby odruchy z pnia mózgu były nieobecne, to wtedy można by wysunąć podejrzenie śmierci mózgowej według współczesnych kryteriów.
Jacek Maria Norkowski OP - urodził się w 1957 roku w Gostyniu. Absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu, którą ukończył w roku 1982. Po ukończeniu studiów medycznych wstąpił do zakonu dominikańskiego. Studia filozoficzne i teologiczne odbywał w Krakowie, gdzie w roku 1989 otrzymał święcenia kapłańskie. W roku 1990, na Papieskiej Akademii Teologicznej, uzyskał tytuł magistra w dziedzinie filozofii za pracę na temat teorii powstawania i rozwoju świadomości u człowieka. W latach 1991-92 odbył staż w centrum bioetycznym Pope John XXIII Medical-Moral Research and Education Center w Bostonie. Tam zainteresował się problemem kryteriów śmierci człowieka, koniecznych dla podejmowania decyzji dotyczących chorych w stanach terminalnych oraz dawców organów do przeszczepów. To zainteresowanie zaowocowało dalszymi studiami podjętymi w Rzymie i zakończonymi obroną licencjatu w roku 2003 na uniwersytecie Angelicum poświęconemu tematowi tzw. mózgowych kryteriów śmierci człowieka. W 2009 roku obronił na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera) pracę doktorską "Śpiączka pourazowa, stan wegetatywny oraz śmierć mózgowa w świetle wybranego piśmiennictwa. Ewolucja poglądów medycznych i jej etyczne implikacje”. Był także duszpasterzem Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego na Służewie. O. Jacek Maria Norkowski zajmuje się również innymi tematami z pogranicza medycyny, etyki i filozofii, które stają się coraz ważniejsze dla całego społeczeństwa.