Prawa ofiar przestępstw. Konferencja w Trybunale Konstytucyjnym zorganizowana przez Prokuratora Generalnego i Prezesa TK
24 lutego odbyła się w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego konferencja "Prawa ofiar przestępstw".
Gości przywitał Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński. Prezes TK zwrócił uwagę na to, że każdy człowiek może być ofiarą, która jest słabsza od podmiotu, który ją atakuje fizycznie, werbalnie, ekonomicznie. Dlatego istotne jest aby budować społeczeństwo, które nie będzie się nawzajem atakować i poniżać.
Jako modelowy przykład Prezes Andrzej Rzepliński podał społeczeństwa krajów skandynawskich, Kanady, Nowej Zelandii i Australii.
Odnosząc się do problemów dotyczących ofiar przestępstw Prezes Trybunału przytoczył przykład reportażu o pewnym przestępcy, w którym nie poruszono zwrócił uwagi na jego ofiarę.
Przy okazji prof. Rzepliński wyraził nadzieję, że dzięki transmisji przez Internet, konferencja trafi do szczególnie zainteresowanych.
Prokurator Generalny Andrzej Seremet otwierając konferencję pt. Prawa ofiar przestępstw powiedział:
"Ponad 10 lat temu polski parlament ustanowił Dzień Ofiar Przestępstw. Czy organizowanie takich dni ma sens? Gdyby chodziło tylko o uroczyste spotkanie, to nie. Ale w ostatnich latach na naszych oczach dokonuje się wielka przemiana patrzenia na ofiary przestępstwa z punktu widzenia poszanowania ich godności. [...] Dzisiaj nadszedł czas, aby rozważyć, czy ochrona praw pokrzywdzonych nie powinna stać się zasadą konstytucyjną, zapisaną wprost w odrębnym rozdziale „Rzeczpospolita Polska chroni prawa ofiar przestępstw."
Według prof. Ewy Bieńkowskiej podobnie jak i prezesa Trybunału, prawo karne bardziej skupia się na prawach sprawcy niż ofiary. Pani prof. Bieńkowska krytycznie skomentowała tłumaczenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2012 roku w sprawie norm minimalnych w zakresie ochrony praw ofiar. Podkreśliła również, że: "Polskie prawo karne poszanowanie godności człowieka zapewnia tylko sprawcom przestępstw - ofiarom nie. Nawet jednakowego poszanowania godności obu stron nie zapewniono".
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich bardzo krytycznie oceniła funkcjonowanie obecnej Ustawy o państwowej kompensacie przysługującej niektórym ofiarom przestępstw i mówiła o konieczności szczególnej ochrony praw ofiar przestępstw będących osobami starszymi lub niepełnosprawnymi.
Obecna na konferencji Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania zwracała uwagę na prawa osób odmiennej orientacji seksualnej, z kolei Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn, przypominała, że resort pracy chce uruchomić całodobową bezpłatną infolinię dla ofiar przemocy.
W konferencji udział wzięli również Irena Wóycicka - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Węgrzyn - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Elżbieta Seredyn - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Marzena Kowalska - Zastępca Prokuratora Generalnego, Leszek Pietraszko - Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Danuta Przywara - Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, przedstawiciele świata nauki, liczni sędziowie i prokuratorzy, funkcjonariusze policji, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego.